Açılış Dolmabahçe Saray'ında

CNN International ve BBC World gibi Avrupa'nın en çok izlenen haber kanallarından Euronews'un Türkçe servisinin açılış töreni bugün akşam Dolmabahçe Saray'ında yapılacak.

Dünya'nın 150 ülkesinde yayın yapan Euronews'un Türkçe servisinin açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Euronews'un Denetleme Kurulu Başkanı Pier Luigi Malesani ve diğer davetliler de katılacak.

Gerek TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin gerek se Euronews'un İtalyan başkanının Sabah'a yaptıkları özel açıklamalarda, bu kanalın özellikle Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde iletişimin önemli bir kolu ve karşılıklı diyaloğun doğru bir eksene oturtulmasında, önyargıların aşılmasında doğru bir araç olarak görüldüğü ortaya çıktı.

Türkçe, İngilizce, Fransızca,Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce,Rusça ve Arapça ile birlikte Euronews'un 9. dili olacak.

Euronews Denetleme Kurulu Başkanı Pier Luigi Malesani Sabah'a verdiği özel mülakatta, "Euronews Avrupa'yı Türkiye'ye, Türkiye'yi de Avrupa'ya taşıyacak." derken Euronews'un global bir kanal olmadaki yarışında Türkiye'nin de önemli bir rol oynayacağını vurguladı. İtalyan Radyo Teleizyon Kurumu Rai'de önemli idari görevlerde bulunmuş olan Malesani, Euronews Türkçe servisinin kuruluşu ile ilgili gelişimleri Sabah'a şöyle özetledi: "Görüşmeler 2 yıl önce başladık. Hepimiz EBU üyesiyiz. EBU'nun 2 yıl önceki İstanbul'daki genel kurul toplantısında bu kararı aldık. Türkçe servisin hizmete girmesine paralel olarak TRT de Euronews'un % 15.7'lik hissesini satın aldı. Geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren de Euronews Denetleme Kurulunda 2 Türk üyemiz de yer almaktadır." dedi.

Euronews'un İtalyan Denetleme Kurulu Başkanı Pier Luigi Malesani, Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Türkçe redaksiyonu ile ilgili olarak da şunları söyledi: "Türkçe servisi redaksiyonunda halihazırda 17'si gazeteci olmak üzere toplam 30 kişi çalışıyor. Çalışanlarda Türkçe'nin yanısıra İngilizce ve Fransızca bilme şartı da arandı. Türk gazeteciler, Euronews içinde üretilen haberleri Türkçe hazırlamanın yanısıra, hazırladıkları, haber, mülakat ve proğramlarla Euronews'a katkıda bulunacaklar."

Malesani, Türkçe yayında bulunacak Euronews'un hedeflerini "tüm kanallarla aynı proğramları Türkçe yayınlamak ve Türk dilinde proğramlar üretmek" olarak tesbit etti.

Malesani, Euronews için çok dilliliğin bir değer olduğunu vurgularken şunları söyledi:" Euronews, Avrupalılar'a yönelik bir kamu hizmetidir, Türkiye'de bu cephede varlığını kuvvetlendirecektir. AB katılım sürecinde olan Türkiye için Euronews Avrupa'yı Türkiye'ye, Türkiye'yi de Avrupa'ya taşıyacak olan bir araç olmalıdır."
Euronews Denetleme Kurulu Başkanı, Türkçe'nin ayrıca global bir kanal olma amacında olan Euronews'un sınırlarını genişletme konusunda da önemli bir kaynak olacağını da ifade etti.

Euronews'un yüzde 15.7 oranında ortağı olan TRT'nin Genel Müdürü İbrahim Şahin ise Sabah'a yaptığı özelaçıklamada, İtalyan meslektaşı ile benze görüşleri ifade ederken özellikle "doğru bilinmek" ve "önyargıların kırılması" adına bu işbirliğinin önemine dikkat çekti.
İbrahim Şahin Sabah'a yaptığı açıklamada uluslararası bir medya kuruluşu olmak amacını güden TRT'nin, Euronews ile yaptığı anlaşma ile bu amacına yaklaştığını vurguladı.
Tam 17 yıldır 150 ülkede 293 milyon hane için yayın yapan Euronews'u "Tarafsız gazetecilik anlayışıyla Avrupa'da en çok izlenen kanal" olarak tanımladı. Şahin "4.2 milyon izleyicisi olan CNN International, 3.3 milyon izleyicisi olan BBC World News'tan daha çok izleyicisi olan Euronews ile TRT yüzde 15.7'lik bir ortaklık anlaşması yaptı. Türkiye adına bu kanalın sahiplerinden biri oldu. Çok dilli yayıncılıkta yeni tecrübeler edinecek, birikimlerini de Avrupalı meslektaşlarına aktaracak" dedi.
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ayrıca "Avrupa Birliğine girme yolunda önemli adımlar atan Türkiye'nin en büyük sıkıntısı 'doğru bilinmemesi' ve 'ön yargıların kırılamaması" derken "Euronews Türkçe servisi ile Avrupa'ya ve Dünya'ya Türkiye ve Türkler hakkında en doğru haberleri servis yapacağız, Türkiye'yi yanlış tanıyanlar da zihinlerindeki ön yargılardan zamanla kurtulacaklar" vurgusunda bulundu.

BİZE ULAŞIN