Obama, Ankara'nın gücünden memnun

Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, Obama iktidarının 1'inci yılında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinde iyi bir temel oluşturulduğunu, eski sorunların aşıldığını söyledi. Ocak ayında Türk Amerikan Konseyi'nin (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı olan Richard Armitage, Amerika'nın Sesi'ne verdiği söyleşide, Türkiye'nin bölgesinde daha etkin bir dış politika izlemesinin Washington'da memnunlukla karşılandığını belirtti.

ERMENİSTAN UYARISI

ATC Başkanı Armitage, Türkiye'nin İran'a yaklaşımı konusunda da kuşku bulunmadığını belirtti. Ermeni sorunu üzerine de görüşlerini bildiren ABD'li eski bakan, ülkesindeki Ermeni örgütlerinin "soykırım" tasarısını yeniden canlandırmaya çalışmasından kaygı duyduğunu söyledi. Armitage, Türkiye'yle Ermenistan arasındaki yakınlaşmanın Azerbaycan'a zarar verecek bir şekilde gelişiyorsa Ankara'nın dikkatle hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

ABD'DEKİ TÜRKLERE ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ABD'de yaşayan Türkler için yeni bir sağlık programı hazırlığı içerisinde olduğunu açıkladı. TADF Başkanı Kaya Boztepe, "İhtiyacı olan vatandaş ve soydaşlarımıza ulaşmak için yeni bir sağlık yardım projesi geliştiriyor; maddi imkanı olmayan Türklere ve soydaşlarımıza ücretsiz sağlık hizmeti götürmeyi planlıyoruz" dedi. Boztepe, Fethiye Projesi olarak adlandırdıkları yeni sağlık projesinin ABD'deki Türkler için bir reform olduğunu kaydetti.

BİZE ULAŞIN