Hz. İsa'nın gerçek yüzü bu mu?

History Channel'da Hz. İsa'nın gerçek yüzü mü? şeklinde yayınlanan görüntüler izleyicileri hayrete düşürdü.

3 boyutlu bilgisayar teknolojisi ile elde edilen görüntülerin, gerçek görüntüyü birebir yakalaması ne kadar mümkün bilinmez ama siluet, inananlar ve konunun meraklıları için büyük ilgi odağı olacak gibi görünüyor.

KANLI KEFEN İPUÇLARI VERDİ
Hz. İsa'nın kefeni olarak kullanıldığına inanılan ünlü "kanlı keten bez"in üzerindeki bulguların sanatçılara çalışmalarında yol gösterdiği ve Hz İsa'nın yüzü ile ilgili bu sonucu çıkarmalarına yardımcı olduğu belirtiliyor.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Tasarım sanatçısı Ray Downing "Eğer İsa'nın yüzünü yeniden çizmek ve yüze en yakın gerçekliği elde etmek istiyorsanız; bu konuda elinizde yalnızca kanlı kefen bezinin olması sizi imkânsızı başarmaya yöneltiyor" diyor.

Downing konuşmasında; "Hz İsa'ya ait olduğu belirtilen eski kefen bezinin; Hz İsa'nın vücudunun ön ve arka kısmının izlerini taşıdığı biliniyor. Bez aynı zamanda, Hz. İsa döneminden kalma ve üzerindeki kanla birlikte o döneme ait kir ve su kalıntılarını da barındırıyor. Kumaş parçasından elde edilen verilere et giydirmek için üstün modern beceriler gerektiriyor. Bir yıl süren projede grafik sanatçılarından oluşan bir ekip en yeni teknolojiyi kullanarak bu görüntüleri ortaya çıkardı" diyor.

Downing, Hz İsa'nın mevcut yüz tarifleri konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu ve ortaya çıkardıkları yüzün Hz İsa'ya daha çok benzediğine inandıklarını ifade ediyor.

BİZE ULAŞIN