Papa'dan Paskalya mesajı

Roma Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16. Benediktus, Hristiyanların Paskalya yortusuyla, ete kemiğe bürünmüş Tanrı olduğuna inandıkları İsa'nın çarmıha gerilip ölmesinin akabinde yeniden dirilişini yad ettiklerini hatırlatarak, "Paskalya insanlığın gerçek kurtuluşudur. Tanrı'nın kuzusu olan Mesih, kanını bizim için dökmeseydi, hiç bir umudumuz olamazdı. Öyle bir durumda bizim ve dünyanın kaderi de ölüm olurdu" dedi.

Paskalya nedeniyle Vatikan'da düzenlenen merasimde konuşma yapan Alman Papa 16. Benediktus, Paskalya mesajında Orta Doğu'ya da değinerek, şu ifadeleri kullandı:

"Rab İsa'dan, başta Kutsal Topraklar olmak üzere Orta Doğu'da onun ölümünün ve dirilişinin kutlu olmasını niyaz ediyorum. Irak başta olmak üzere oralarda acı çekmekte olan Hristiyan cemaatlerine, İsa'nın dirilişinin bir teselli ve cesaret kaynağı olmasını diliyorum. Dirilen İsa'nın, Pakistan ve benzeri ülkelerde ölene dek takibata maruz kalan Hristiyanlara inançlarında sebat vermesini diliyorum. Onun, terör, toplumsal ve dinsel ayrımcılıktan mustarip ülkelere, diyalog ve barış içinde bir arada yaşama yolunu seçme cesaretini vermesini temenni ediyorum."

Alman Papa 16. Benediktus, konuşmasının ardından, 65 ayrı dilde Katoliklerin yortusunu kutlaması esnasında, Türkçe olarak da, "Paskalya bayramını kutlarım" dedi.

Bu arada, muhtelif ülkelerde papazların çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüzlerinden kaynaklanan skandalın Vatikan'da neden olduğu sıkıntı, bugünkü yortu kutlamalarına da yansıdı. Konuşmalarda skandala açıkça herhangi bir atıf yapılmamakla birlikte, kutlamalar sırasında geleneksel prosedürün dışına çıkılarak Papa'ya destek niteliğinde bir mesaj okunması dikkati çekti.

Kardinaller Kurulu Başkanı ve Eski Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Angelo Sodano, skandal nedeniyle Papa'yı hedef tahtasına yerleştirme eğilimlerinden duyulan rahatsızlığı ima ederek, 16. Benediktus'a şöyle seslendi:

"Bugün benim şahsımda tüm kilise size şöyle seslenmek istemektedir: İyi Paskalyalar, Sevgili Papa! İyi Paskalyalar. Tüm kilise sizin arkanızdadır. Başımızda iyi bir çoban olan sizlere, kilise ve dünya için yaptığınız hizmet ve çalışmalarda, Rabbimizin desteklemesi için hepimiz duacıyız."

BİZE ULAŞIN