Ankara, ayaküstü diplomasi istemiyor

Soykırım iddialarının kabul edilmesinin ardından geri çağrılan Büyükelçi Tan, bugün görev yeri Washington'a dönüyor. Tan'ın önceliği, Başbakan Erdoğan'ın 11-14 Nisan'daki ABD ziyaretinde Obama ve Sarkisyan ile ayaküstü değil, planlı bir görüşme ayarlamak olacak

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 12-13 Nisan'da katılacağı Nükleer Güvenlik Zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yapacağı görüşmelerin, pull-aside (ayak üstü) olmayacağı, planlı bir görüşme yapılacağı ortaya çıktı. Bugün Washington'a yola çıkacak olan Büyükelçi Namık Tan, üç liderin programlarına göre görüşme saatlerini belirleyecek. ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin 4 Mart'ta aldığı kararın ardından istişareler için Ankara'ya çağrılan Büyükelçi Tan, ailesiyle birlikte bugün ABD'ye dönüyor. Tan, üç liderin ikili görüşmelerinin yanı sıra bir de üçlü görüşme yapması için programları üzerinde çalışmalarda bulunacak.

SARKİSYAN'A 3 MESAJ
'One minute' krizinin yaşandığı Davos'tan sonra ilk defa Sarkisyan ile görüşecek olan Erdoğan'ın Ermeni lidere vereceği mesajlar ise şöyle:
Sürecin başarısı için sizin ve benim güçlü liderliğimize ihtiyaç var.
Protokollerin onaylanması için Ermeni diyasporasını frenleyin.
Minsk sürecini ortak konuşalım.

OBAMA'YA 3 ÖNERİ

Erdoğan, Obama'ya da hem protokollerin hem de Minsk sürecinin eş zamanlı yürütülebileceğini anlatacak ve liderliğini göstermesini isteyecek:
Erivan'ın Madrid belgesini kabul etmesi için baskı yapmalısınız.
Kafkaslar'da istikrar için hem Yukarı Karabağ'da hem de Türk-Ermeni normalizasyonunda denge için ABD rolünü yerine getirmeli. Liderliğinizi kullanın.
Bakü'den vazgeçemeyiz.

GİZLİ MUTABAKAT

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın 11-14 Nisan'da Washington'a gitme kararının ardında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD'li mevkidaşı Hillary Clinton'ın 28 Mart'ta yaptıkları görüşmede üzerinde anlaştıkları gizli mutabakatın bulunduğu belirtildi. Mutabakata göre ilk açıklama, Dışişleri Sözcüsü Philip Crowly'nin Tan'ın dönüşüyle ilgili olumlu sözleriydi. Ardından Bakan Yardımcısı James Steinberg, protokoller nedeniyle Erivan'a da baskı yapılması gerektiğini belirtmişti.

ABD'DE İKİ HAFTA KALABİLDİ
Tel Aviv'den sonra Washington'a atanan Büyükelçi Namık Tan (sağda), güven mektubunu 25 Şubat'ta Beyaz Saray'da Barack Obama'ya sunmuştu.

BİZE ULAŞIN