Denizkızının kılçığı geri geldi

Çin'in Şangay şehrinde düzenlenecek 2010 World Expo Fuarında Danimarka'yı temsil etmek için ülkeden ayrılan küçük denizkızı heykelinin yerine yeni bir denizkızı koyuldu. Ancak bu yeni denizkızının duruşu ve bulunduğu nokta orijinaliyle aynı olsa da görünüşü oldukça farklı çünkü o bir iskelet denizkızı.

Andersen masallarından esinlenerek yapılan küçük denizkızı heykeli yıllardan beri Danimarka'nın uluslararası arenada en çok tanınan turizm eseri olarak bilinir. Bu yüzden, turist rehberlerinin başkent Kopenhag'ı gezdirirken, mutlaka uğradıkları bir nokta vardır: küçük denizkızı heykelinin bulunduğu Langelinie limanı. Ancak küçük denizkızı heykeli bugünlerde yerinde değil, çünkü Danimarka'yı temsil etmek için 2010 Şangay Expo fuarına gitti.

Danimarkalı yetkililer de onun yokluğunda turistleri eğlendirebilmek için her gün yeni bir şey buluyor. Bunlardan bir tanesi de "iskelet denizkızı".

Danimarka Ulusal Müzesi tarafından hazırlanan iskelet denizkızı bir süredir orijinal denizkızı heykelinin bulunduğu Langelinie limanındaki kayalıkların üzerinde duruyor. Denizkızı'nın Çin'e gittiğinden habersiz ziyaretine gelen turistler ise karşılarında iskeletten bir denizkızı görünce şaşkına dönüyor.

İskeletten denizkızının Danimarka Ulusal Müzesi tarafından turistlerin ilgisini çekmek için hazırlandığını bilmeyen bazı Danimarkalılar ise, "Küçük denizkızını Çin'e yollarsanız olacağı bu. Kendisini yiyip kılçığını geri yollamışlar." diyerek espri yapıyor.

BİZE ULAŞIN