İntihar eylemcisi öğretmen çıktı

Rusya'nın başkenti Moskova'da 29 Mart'ta metro istasyonlarına yönelik intihar eylemcilerinden ikincisinin de kimliği açıklandı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) hemen yanı başında bulunan Lubyanko metrosuna yönelik ilk saldırıyı Rusya'ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti kökenli Maryam Şaripova'nın yaptığı kaydedildi. Şaripova'nın babası kızının bu eylemi nasıl yaptığına inanmakta güçlük çektiğini ifade ederken, iki ayrı üniversite bitiren Şaripova'nın bilgisayar öğretmenliği yaptığı belirtiliyor.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi'ne bağlı Federal Karargah'tan yapılan yazılı açıklamada, Moskova'nın Lubyanka metro istasyonuna yönelik saldırının Dağıstan kökenli intihar komandosunun yaptığı kaydedildi. Açıklamada, "FSB ve Rusya İçişleri Bakanlığı'nın ortak yaptığı geniş soruşturma çalışmaları sonucunda bilgiler ve kanıtlar elde edildi. Buna göre, Lubyanka metro istasyonuna yönelik bombalı intihar saldırısını Dağıstan'ın Untsukulski bölgesi Balahani köyünde oturan ve 1982 doğumlu intihar eylemcisi Maryam Rasulovna Şaripova'nın yaptığı tespit edilmiştir." denildi. Açıklamada, Şaripova'nın Dağıstan'da faaliyet gösteren ayrılıkçı militan lider Magomedali Vagapov'un eşi olduğu da belirtildi.

Rus basınında Maryam Şaripova'nın Dağıstan'da bir öğretmen ailesinde doğduğu ifade edildi. Köy okulunda babası Rusça, annesi de biyoloji öğretmeni olan Maryam, Dağıstan Pedagoji Üniversitesi'ni 2005 yılında kırmızı diploma ili bitirdi. Maryam'ın Matematik ve Psikoloji yüksek eğitimi aldığı ve 2006 yılından itibaren de köyünde bilgisayar öğretmenliğini yaptığı kaydediliyor.

Rus Novaya Gazeta gazetesine konuşan babası Rasul Şaripova, basında çıkan fotoğraflar üzerine "Ben ve eşim kızımız Maryam'ı hemen tanıdık. Bir kaç gündür kendisinin nerde olduğunu bilmiyorduk. En son onu 26 Mart'ta gördüm. Ertesi gün bazı işlerimden dolayı başkent Mohaçkale'ye gittim. 28 Mart günü Maryam annesiyle pazara gitti. Öğlen saatlerde kendisi arkadaşını ziyaret edeceğini söyleyerek ayrıldı. İki saat sonra da annesini arayarak her şeyin normal olduğunu ve kendisinin eve döneceğini belirtti. Daha sonra ise onu görmedik. Olup bitenlere halen inanamıyoruz. Çok isterdim ki soruşturma yetkilileri olup bitenlerle ilgili objektif tabloyu ortaya çıkarabilsin. Maryam'ın Moskova'ya nasıl gidip ortaya çıkmasını anlamakta zorlanıyoruz. Evet, kendisi dindardı, ama köktenciliği hiçbir zaman dile getirmedi. Kendisinin psikoloji diploması vardı. Her zaman köyde yanımızda yaşıyordu, okulda öğretmenlik yapıyordu. Her zaman gözümüzün önündeydi." dedi.

Moskova'da 29 Pazartesi sabah iki metro istasyonuna yapılan terör saldırılarında 40 kişi ölmüş, 83 kişi de yaralanmıştı. FSB Park Kulturı metro istasyonuna saldırı gerçekleştiren intihar eylemcisinin Dağıstan kökenli bir kadın olduğunu açıklamasının ardından, Kommersant gazetesi de kadının ismini açıklamıştı. 2009 yılında gerçekleşen operasyonlarda öldürülen ayrılıkçı Umalat Magomedov'un 17 yaşındaki dul eşi, Cennet Abdurrahmanova'nın saldırıyı gerçekleştirdiği kaydediliyor.

BİZE ULAŞIN