Ankara ve Atina anlaşmazlıkları çözmede kararlı

YUNANİSTAN Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druças, bugün Ankara'da Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile önemli bir görüşme yapacak. Druças ile Davutoğlu bu ikili ziyaretlerinden önce SABAH gazetesi ve Yunan TO VİMA gazetelerine verdikleri özel mülakatlarında iki ülke arasındaki sorunlara köklü çözüm arzu ettiklerini açıkladılar. İki bakanın olumlu mesajlarına rağmen Ankara ile Atina'nın anlaşmazlıklara bakışındaki farkların sürdüğü gözleniyor.
KITA SAHANLIĞI VE EGE: Druças kıta sahanlığının belirlenmesinden kaynaklanan "tek bir hukuki sorunun" varlığından söz etti. Davutoğlu ise "keşke iki ülke arasındaki tek sorun kıta sahanlığının belirlenmesi olsaydı" temennisini dile getirdi.
SAVAŞ UÇAKLARI VE GEMİ ROTALARI: Druças, Türk savaş gemilerinin Yunan sahillerine kadar gelmesinden Atina'nın duyduğu huzursuzluğu dile getirirken Davutoğlu aynı konuda, "Savaş gemilerimizin son zamanlarda izledikleri rota uluslararası hukuk kurallarına uygun olduğu bilgisini aldım" dedi.
KIBRIS: Her iki bakan da Kıbrıs'a adil ve işler bir çözüm bulunması görüşünü paylaşırken Ankara, Kıbrıs Türk tarafının Atina ise Kıbrıs Rum tarafının "daha çok fedakarlıklar" yaptığı görüşünde.
32 KİŞİLİK HEYETLE GELDİ: Dün akşam beraberindeki 32 kişilik heyetle Atina'dan İstanbul'a gelen Yunalı Bakan Druças, ayağının tozuyla Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyarete gitti. Druças dün, Ankara'daki temasları öncesindeki ilk açıklamasında ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini belirtti.

BİZE ULAŞIN