Haber turu!

Erdoğan, Obama ile de görüşecek
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, 12 v 13 Nisan'da yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak için gideceği Washington'da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın yanısıra ABD Başkanı Barack Obama ile de ikili görüşmelerde bulunacak. Erdoğan 11 Nisan'da Bakanlar Ahmet Davutoğlu ve Taner Yıldız ile Washington'a gidecek Erdoğan'ın Obama ile görüşmesinde Ermenistan ile protokoller ve ABD'deki Ermeni tasarısının da gündeme gelebileceği belirtiliyor. AA

İsrailli yazar: Gazze harekâtı katliamdı
YAHUDİ asıllı Amerikalı akademisyen Norman G. Finkelstein, İsrail'in 2008 sonu ile 2009 başı arasında Gazze'ye yaptığı 22 günlük Dökme Kurşun operasyonunu "katliam" olarak niteledi. "Bu Sefer Çok İleri Gittik" adlı yeni kitabını tanıtan Finkelstein, operasyonda orantısız güç kullanıldığını ve ölen bin 400 kişiden çoğunluğunun sivil olduğunu kaydetti. İsrail'in 2006'da Lübnan'daki yenilgisinin rövanşını Gazze'de "silahlanmamış bir düşmana" harekât başlatarak almak istediğini söyledi.

Özel temsilci' Bakü'ye gidiyor
DIŞİŞLERİ Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "özel temsilcisi" sıfatıyla Erivan'a yaptığı ziyaretin ardından bugün Bakü'ye de gidecek. Sinirlioğlu'nun Bakü'ye Erdoğan'ın özel bir mektubu ve mesajını ileteceğini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Barış vizyonu içinde, biz bu vizyonla protokollerin ruhu ve lafzına uygun bir şekilde Erivan ile ilişkilerimizin normalleşeceğine inanıyoruz" dedi.

'Soykırım' iddiası Lahey'e taşınabilir
ERMENİSTAN Adalet Bakanı Gevorg Danielyan ile Erivan'ı ziyaret eden Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Luis Moreno Ocampo arasında gerçekleşen görüşmede, Lahey'deki mahkemenin "Ermeni soykırımı" nı ele alabileceği sonucuna ulaşıldığı iddia edildi. Görüşmenin ardından Ermenistan Adalet Bakanlığı Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, ikili görüşmede Danielyan'ın "öncelikle Türkiye Ermeni soykırımını kabul etmelidir" ifadelerini kullandığı da bildirildi.


BİZE ULAŞIN