Komşuyla stratejik işbirliği

Yunan Dışişleri Bakan Vekili Druças'ı Ankara'da ağırlayan Davutoğlu, "Atina ve Ankara beş güven artırıcı önlem üzerinde mutabık kaldı" dedi. Erdoğan'ın mayısta Atina'yı ziyaretinde ise iki ülke Stratejik İşbirliği Konseyi kuracak

Türkiye ve Yunanistan, ikili ilişkilerini geliştirmek amacıyla tarihi adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu tarihi adımlara yön verecek olan önemli kararlar dün Yunan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druças'ın Ankara'daki görüşmelerinin sonucunda açıklandı. Bu çerçevede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mayıs ayında Atina'yı ziyaret edeceği ve iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulacağı bildirildi. Ankara ve Atina'nın ek 5 güven artırıcı önlem üzerinde mutabık kaldığı da belirtildi. Dünkü görüşmelerden Ege sorunlarına ilişkin istikşafi görüşmelerin yoğunlaştırılması kararı da çıktı.

İKİLİ İLİŞKİLERDE YENİ VİZYON

Görüşmelerin ardından Druças ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Sayın Papandreu'nun nazik daveti Sayın Başbakan tarafından kabul edildi. Bu ziyaretin Türk- Yunan ilişkileri açısından tarihi bir ziyaret olmasına önem veriyoruz" diye konuştu. Bakan Davutoğlu, Türk-Yunan ilişkilerine yeni bir vizyon getirilmesinin amaçlandığını söyledi. İki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulmasına yapılan görüşmede karar verdiklerini de belirten Davutoğlu, Konsey'in ilk toplantısının da Erdoğan'ın ziyareti sırasında gerçekleşeceğini kaydetti. Konsey'de her iki ülkeden 10 bakanın yer alacak olmasını, ikili ilişkilerin kapsamının ne kadar geniş olduğunun göstergesi olarak değerlendiren Davutoğlu, ziyarete kadar bakanlar arasında istişarelerin yapılacağını ve ziyaret sırasında Konsey'e ilişkin anlaşmanın imzalanacağını belirtti. Druças da amaçlarının Türkiye'yle iyi komşuluk ilişkileri kurmak olduğunu yineledi.

BİZE ULAŞIN