Haber turu.

"Ankara'dan Atina'ya dostluk taarruzu"
YUNAN medyası, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitri Druças'ın Türkiye ziyaretinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi yönündeki iradelerinin gözler önüne serildiği yorumunda bulundu. Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, "Erdoğan daha erken Atina'da olacak" ve "Ege konusundaki diyalog yoğunlaşıyor" başlığını atarken, To Vima gazetesi ise "Druças'ın Ankara ziyaretinin, beklenmedik bir şekilde Türkiye'nin Yunanistan'a karşı yaptığı dostluk taarruzuyla sonuçlandığını" yazdı.

Özel temsilci Aliyev ile bir araya geldi
DIŞİŞLERİ Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel mektubunu iletmek üzere dün Bakü'ye gitti. Bakü'deki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya gelen Sinirlioğlu, öğleden sonra da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Ancak görüşme hakkında herhangi bir açıklamada bulunulmadı. Başbakan Erdoğan'ın özel mektubunu iletmek üzere Bakü'ye giden Sinirlioğlu, önceki gün de aynı nedenle Erivan'a gitmişti.

Cami şeklinde hedef Müslümanları kızdırdı
İNGİLİZ ordusunun atış talimlerinde cami şeklinde hedef tahtaları kullanması ülkede yaşayan Müslümanların tepkisini çekti. Olayın ortaya çıkmasından sonra İngiliz Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili olarak özür diledi. İngiliz ordusunun Kuzey Yorkshire'da bulunan bir askeri poligonda camiye benzer, yeşil kubbeli atış tahtalarının Afganistan eğitimleri için kullanıldığı belirtildi. Bradford Camiler Konseyi Derneği'nden İştiak Ahmed, "Ordunun yaptığı çok saçma bir şey" diye tepki gösterdi.

"AB'nin sınırları Boğaz'ı geçebilir"
AB Başkanı Herman Van Rompuy, İspanya'nın El Pais gazetesinde dün yayımlanan demecinde, "Türkiye ile müzakerelerin başlatılmasıyla AB'nin sınırlarının Boğaz'ın diğer yanına taşınması olasılığı açıldı" değerlendirmesini yaptı. Fransız lider Charles De Gaulle'den örnek vererek "De Gaulle, Avrupa'nın Atlantik'ten Urallara gitmesi gerekir diyordu" diyen Van Rompuy, sözlerine şöyle devam etti: "1999'da Türkiye'ye açılma kararı alındığında, bu ülkenin hem Avrupa hem de Asya olduğu biliniyordu."

25 yıllık Türk Göçmen Derneği Elele kapandı
FRANSA'DA 25 yıldır faaliyet gösteren Türk Göçmen Derneği Elele, maddi sorunlar yüzünden faaliyetlerine son verdi. Elele, bütçe açığını kapatmak için kamu harcamalarında kısıntıya giden Fransız hükümetinin verdiği ödeneği kesmesi üzerine geçen ay mahkemeye iflas başvurusunda bulunmuştu. Dernek yöneticileri ve çalışanları, dün düzenledikleri veda töreninde gazetecilerle bir araya geldi. Dernek açıklamasında, "Fransız devletinin mali yükümlülüklerini yerine getirmediği" bir kez daha belirtildi.

BİZE ULAŞIN