Düşen uçağın son görüntüleri

Polonya Devlet Başkanı Kaçinski, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Merkez Bankası Başkanı da dahil 97 kişinin hayatını kaybettiği ölüm uçağının son görüntüleri yayınlandı.

Kaza bölgesini ziyaret eden Rusya Başbakanı Putin de yaptığı tarihi açıklamayla, "Bu aynı zamanda bizim de trajedimiz" dedi.

Polonya Başbakanı Danald Tusk, Putin ve uçak kazasında ölen Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin ikiz kardeşi, eski Başbakan Jaroslaw Kaczynski, kaza bölgesini ziyaret etti.

***PİLOTUN İNADI ÖLÜME GÖTÜRDÜ- HABERİ İÇİN TIKLAYIN...


Varşova'dan, kazanın meydana geldiği Rusya'nın Smolensk kentine giden başbakana bazı bakanlar da eşlik ederken, devlet başkanının kardeşinin, parti üyeleriyle birlikte bir charter uçağıyla kaza bölgesine gittiği belirtildi.

Televizyonlar, Jaroslaw Kaczynski'nin, kaza alanında diz çökerek dua ettiği anları ekranlara getirdi.

Tusk'ın da Rus dengi Vladimir Putin ile birlikte kazanın olduğu yere çelenk bıraktığı kaydedildi. Ayrıca Rusya, pazartesi gününü yas ilan etti. Bu arada, kazada ölenler arasında Genelkurmay Başkanının yanı sıra kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanlarının da bulunduğu bildirildi. Kazada ölen 97 kişiden 88'inin resmi heyette olduğu ifade edildi.

Tusk'la birlikte kaza yerine çiçek bırakan Putin, "Bu kaza öncelikle Polonya ve Polonya halkının trajedisi ama aynı zamanda bizim de trajedimiz. Sizinle birlikte yastayız ve aynı acıyı çekiyoruz" dedi.

Polonya'da ise halk, evlerinin pencerelerine siyah kurdeleler takarken, binlerce kişi başkentin göbeğindeki devlet başkanlığı sarayına mumlar yakarak çiçekler bıraktı.

UÇAĞIN KARAKUTULARI İNCELİYOR

Kazanın ardından, Rus ve Polonyalı uzmanların uçağın karakutularını birlikte incelemeye başladığı bildirildi.

Rus ajanslarının Ulaştırma Bakanlığına dayanarak verdiği haberlerde, karakutuların bir laboratuvara teslim edildiği ve analiz çalışmalarının başladığı belirtildi.

İncelemelerin, Moskova'daki Hükümetler Arası Havacılık Komitesi adlı bir kuruluşa bağlı laboratuvarda yapıldığı kaydedildi. Komiteden yapılan açıklamada, uzmanların, verilerin kaydedildiği bandın "büyük bir olasılıkla şok yüzünden" yerinden oynadığını fark ettikleri belirtildi. Bandın hasar görüp görmediği konusunda bilgi verilmedi.


KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER...BİZE ULAŞIN