Hamileyken 'alzheimer' olan genç annenin dramı

Avustralya'da genç yaşta alzheimer olan 31 yaşındaki anne, doğum yaptığını dahi hatırlamıyor. Doktorlar bunun bir ilk olabileceğini belirtiyor. Bebeğin ileride alzheimer olma riski ise yüzde 50

Avustralya'da hamileliği sırasında ileri derecede alzheimer hastalığına yakalanan 31 yaşındaki genç anne, ne bir bebek doğurduğunu ne de hamilelik sürecine dair en ufak bir ayrıntıyı hatırlıyor. Sydney kentinde yaşayan Rebecca Doig, geçen ağustosta eşi Scott'tan hamile kalmıştı. Ancak hamileliğinin ilk evrelerinde hafıza kaybı, unutkanlık gibi belirtiler ortaya çıkınca yapılan muayene sonucunda, talihsiz kadına doktorlar "kalıtsal alzheimer" hastalığı teşhisi koydu.

ŞİMDİLİK ÇOK SAĞLIKLI
Geçen salı dünyaya gelen ve Emily adı verilen sevimli kız bebeğinin, 2.7 kilogram ağırlığında ve son derece sağlıklı olduğu açıklandı. Rebeca Doig'ın belediyede çalışan kocası Scott ise doktorların, doğacak çocuğun alzheimera yakalanma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu söylediklerini ifade etti. Scott Doig, "Eşim 14 haftalık hamileyken bebeği test ettik. Onun ailesi ve ben, hamileliğin devamı yönünde karar verdik" diye konuştu. Beyninin ön, yan, ve temporal loblarının çöken eşinin adeta bir bebek gibi 24 saat bakıma ihtiyacı duyduğunu ifade eden talihsiz koca, "Artık tek amacım, onun rahat edebileceği bir ortam sağlamak" dedi. Bu yaş grubunda alzheimer hastalığına yakalanma oranının, tüm vakaların sadece yüzde 5'i gibi küçük bir bölümünde görüldüğü ve bu türün hızla ilerlediği belirtilirken, doktorlar da Rebecca Doig'ın ileri derece alzheimer'ın pençesindeyken çocuk dünyaya getiren ilk hasta olabileceğini de ifade ediyor.

BEBEK GİBİ BAKILIYOR
Talihsiz kadına alzheimer teşhisi konmasına rağmen aile doğuma onay vermiş. Rebecca'nın 24 saat bakıma ihtiyaç duyduğunu belirten eşi Scott ise onu rahat ettirmek için her şeyi yapıyor.

BİZE ULAŞIN