İngiltere'de genel seçime doğru

İngiltere'de 6 Mayısta yapılacak olan genel seçimle ilgili kamuoyu yoklamalarında, iktidardaki İşçi Partisinin önünde gözüken ana muhalefetteki Muhafazakar Parti seçim programını açıkladı.

Muhafazakarların, bir diğer adıyla "Tory"lerin lideri David Cameron, Londra'nın Battersea semtindeki toplantıda partisinin destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, "devletin rolünü azaltarak halka daha fazla güç ve yetki verme" vaadinde bulundu.

Ülkenin yeni bir ekonomik vizyona ihtiyacı olduğunu kaydeden Cameron, seçmenlere seslenerek, "Herkese ihtiyacımız var. Bize katılın, İngiltere için bir gelecek inşa etmemize yardımcı olun" dedi.

"Tory"lerin 130 sayfalık seçim programında, belediye vergilerinde indirim yapılması, polis memurlarının seçimle görevlendirilmesi ile ekonominin, Ulusal Sağlık Sisteminin (NHS) ve okul sisteminin iyileştirilmesi, suçlarda ceza sürelerinin ve yaptırımların artırılması gibi öneriler bulunuyor.

İşçi Partisi, Muhafazakarları eski politikalarına dönmekle eleştirirken, ülkedeki üçüncü büyük siyasi parti olan Liberal Demokratlar ise, "Muhafazakarların herşeyi toplumun üzerine yıkmak istediğini" savunuyor.

Muhafazakar Parti ayrıca önerdiği düzenlemelerle halka daha fazla yetki vermek istiyor. Parti programında, yerel konularda halkın yüzde 5'nin katılımıyla referanduma gidilebilmesi, halkın milletvekillerini görevinden alma yetkisinin olması gibi konulara yer veriliyor.

Seçimle ilgili anketlerde İşçi Partisi ile Muhafazakar Parti arasındaki az fark, koalisyon hükümeti olasılığını doğuruyor ve İngiltere siyaset tarihinde bir ilkin yaşanabileceği yorumlarına neden oluyor.

İşçi Partisi ise seçim programını dün açıklamıştı.

İngiltere'deki siyasi partiler, 6 Mayıs Perşembe günü yapılacak genel seçimde 650 sandalye için yarışacak.

BİZE ULAŞIN