Nükleer zirvenin ardından

ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğini yaptığı ve 47 ülkenin katıldığı nükleer güvenlik zirvesinde, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Tahran'ın nükleer programının durdurulması için İran'a yaptırımlar uygulanmasına sıcak bakmadıklarını gördüğü bildirildi.

Brezilyalı diplomatik kaynaklar, nükleer güvenlik zirvesi çerçevesinde yapılan görüşmede Lula ve Erdoğan'ın BM Güvenlik Konseyi tarafından İran'a yeni yaptırımlar ilan edilmesini onaylamadıklarının Obama tarafından görüldüğünü belirtti.

ABD ve müttefiklerinin gelecek haftalarda İran'a yaptırımları Güvenlik Konseyi'nde gündeme getirmesi bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyeleri Türkiye, Brezilya ve Lübnan yaptırımlara karşı çıkarken, daimi üyelerden yaptırımlara sıcak bakmayan tek üye ülke Çin'in son haftalarda, diğer daimi üyelere yakın bir tutum sergilemeye başladığı bildiriliyor.

Zirvenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ve Obama ile bir araya geldiklerini hatırlatması üzerine Erdoğan, ''O görüşmenin Nükleer Güvenlik Toplantısı ile ilgili olduğunu'' söylemişti.

İran'la ilgili olarak Brezilya'nın da Türkiye'nin yanında yer alacağına yönelik iddiaların olduğunun hatırlatılması üzerine Erdoğan, ''Zaten Brezilya'nın açıklamalarını, bizim açıklamalarımızı takip ettiğinize göre, şu anda farklı düşünmüyor'' karşılığını vermişti.

OBAMA: "İSRAİL'İN TNP'YE DAHİL OLMASINI DİLİYORUM"

Zirvenin kapanışındaki basın toplantısında soruları yanıtlayan Başkan Obama, İsrail'in Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (TNP)'na katılmasını dilediğini söyledi.

Tüm ülkeleri bu anlaşmanın parçası olmaları için cesaretlendirdiklerini belirten Obama, İsrail'in sahip olduğunu hiçbir zaman teyit etmediği atom silahı konusunda bir açıklama yapmayı reddetti.

GATES: "İRAN 1 YILDAN ÖNCE NÜKLEER SİLAH KAPASİTESİNE ULAŞAMAZ"

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Robert Gates, çıktığı Latin Amerika ülkeleri turunun ilk durağı Peru'ya gider uçakta yaptığı açıklamada, İran'ın bir yıldan önce nükleer silah kapasitesine sahip olamayacağını söyledi.

BİZE ULAŞIN