İsrail, Anadolu Kartalı'nda ısrarlı

Tel Aviv yönetiminin, geçen yıl katılamadığı Anadolu Kartalı Tabikatı'nın haziran ayında düzenlenecek ikinci ayağına başvuru yapmayı planladığı açıklandı

İSRAİL'İN,uluslararası katılım iptal edildiği için iki ülke arasında krize neden olan Konya'daki Anadolu Kartalı Tatbikatı'na bu yıl da katılmak için başvuruda bulunacağı öğrenildi. Tartışmalı tatbikatın 2010 yılı programının ilki milli unsurlarla 19-30 Nisan tarihlerinde Konya'da 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda gerçekleştirilecek. Anadolu Kartalı'nın uluslararası boyutu ise 7-18 Haziran tarihlerinde yapılacak. İsrail'in tatbikatın bu bölümüne katılmak için zemin yokladığı ortaya çıktı. 2001'den bu yana 25 kez icra edilen Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın sadece 7 tanesi milli seviyede düzenlendi. İsrail, toplam 5 tatbikatta yer aldı. SABAH'a konuşan İsrailli yetkililer, 2010 yılı Anadolu Kartalı programında yer almak istediklerini, bunun için önümüzdeki günlerde gerekli girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

NATO'YA VİZE
Öte yandan, uluslararası katılım iptal edildiği için İsrail'le krize neden olan Anadolu Kartalı Tatbikatı'na dünyanın en büyük uluslararası ittifak örgütü NATO uçaklarının da katıldığı öğrenildi. Tatbikatta Türk unsurlarla birlikte NATO'ya ait 3 Awacs uçağı da yer aldı. Uluslararası katılım ertelendiği için İsrail'in yanı sıra ABD ve İtalya'nın da katılamadığı tatbikatın 10-23 Ekim 2009 tarihlerinde düzenlenen bölümünde Türk unsurlarıyla birlikte NATO'ya ait 3 Awacs uçağı da yer aldı. Genelkurmay Başkanlığı, İsrail'le kriz yaratan tatbikatın ertelemesiyle ilgili, "Dışişleri Bakanlığı marifetiyle ilgili ülkeler arasında yürütülen temaslar neticesinde, uluslararası katılım ertelenmiş olarak Konya'da icra edilecektir" açıklamasını yapmıştı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, izledikleri politikaların İsrail halkına değil hükümetine yönelik olduğunu yineledi.

BİZE ULAŞIN