Sınırlardan önce diyaspora açılımı

24 Nisan'a sayılı günler kala Türkiye sürpriz bir adım atma kararı aldı. Kuzey Amerika'daki Büyükelçiler ve Başkonsoloslarla bir araya gelen Davutoğlu, "Erivan ile normalleşme ancak diyasporayı da kapsarsa olur" mesajını verdi

Uluslararası toplum Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasını beklerken Türkiye ilk olarak diyasporaya kapılarını açma kararı aldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu talimatı diyasporanın en etkin olduğu Kuzey Amerika'daki misyon şefleriyle yaptığı toplantıda açıkladı: "Normalleşme ancak diyasporayı da kapsarsa olur. Bu süreç diyasporayla tamamlanacak." Türkiye'nin Kuzey Amerika kıtasındaki Büyükelçiler ve Toronto, Chicago, New York, Houston, Los Angeles ve Boston konsolosları ile Washington'da bir araya gelen Bakan Davutoğlu, diyaspora arasındaki farklılıklarla ilgili detaylı bilgi aldı. ABD ve Kanada'daki misyon şeflerinin buluştuğu toplantıda Davutoğlu, Erivan ile normalleşme sürecinin yakın olduğunu belirtip, "Normalleşme ancak diyasporayı da kapsarsa olur. Normalleşme diyasporayla tamamlanacak" dedi ve şu talimatları verdi:
Ermeni diyasporasına misyonların kapısını açın, onları davet edin.
Diyasporanın davet ve toplantılarına katılın ve onlara pozisyonumuzu anlatın...
Türkiye karşıtı isimleri bile Türkiye'ye davet edin.
Ermeni diplomatların toplantılarına katılmaya çalışın....
Derdimizi Makedonya, Arnavutlara, Filistinlilere, hemen herkese anlatın...

ERİVAN'A ATİNA ÖRNEĞİ

Bakan Davutoğlu, bu talimatı Başbakan Erdoğan'ın, Washington'da ABD Başkanı Barack Obama ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yaptığı görüşmelerin ardından diplomatlara iletti. Erdoğan'ın Washington temasları sırasında, ABD'nin de girişimleriyle iki ülke arasında "Normalizasyon için halklarımıza psikolojik ortam hazırlayalım" kararı alınmıştı. "Yanı başımızda fakir bir komşu istemiyoruz" diyen Davutoğlu Türkiye'nin Yunanistan ile Mayıs ayında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ni toplayacağını anımsattı: "Yunanistan ile yaptığımızı neden Ermenistan ile yapmayalım."

BİZE ULAŞIN