Kimse İran'a saldıramaz

Ordu Günü'nde konuşan Ahmedinecad, İran'ın artık kimsenin saldıramayacağı kadar güçlü olduğunu söyledi. Ayrıca Gates'in ocaktaki uyarısından sonra ABD'nin İran üzerindeki baskısının arttığı açıklandı

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad dün bir törende yaptığı konuşmada İran Ordusu'nun artık kimsenin saldırmaya cesaret edemeyeceği kadar güçlü olduğunu söyledi. Başkent Tahran'da düzenlenen Ulusal Ordu Günü törenlerinde devlet televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında Ahmedinejad ayrıca ABD'nin Orta Doğu ve Afganistan'daki askeri üslerini boşaltma ve İsrail'e yardım etmeyi bırakma çağrısında bulundu. Ahmedinecad'ın konuşmasının ardından kara, hava, deniz kuvvetleri ile özel kuvvetlere ait birlikler resmi geçit törenine katıldı. Tören sırasında Fars haber ajansına konuşan İran Kara Kuvvetleri Komutanı General Ahmet Rıza Purdestan ise ordunun yakın zamanda ülkenin güneyinde "güçlü bir düşman saldırısına" karşı bir tatbikat yapacağını belirtti.

ABD BASKISI ARTTI

ABD'nin İran'ın nükleer programına karşı uzun dönemli bir strateji üzerinde ancak Ocak ayında başladığı iddia edildi. New York Times gazetesine göre, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ocak ayında Beyaz Saray'a gönderdiği 3 sayfalık bilgi notunda ABD'nin İran'ın nükleer programına karşı uzun dönem bir stratejisi olmadığını belirtti. Bu bilgi notundan sonra harekete geçen ABD Savunma Bakanlığı, istihbarat servisleri ve Beyaz Saray askeri operasyon dâhil tüm olasılıkları kapsayan bir strateji üzerinde çalışmaya başladılar. Notta, yaptırımların ve yürütülen diplomasinin İran'ı nükleer çalışmalarından vazgeçiremediğine dikkat çekildi.

BİZE ULAŞIN