KKTC'de Eroğlu dönemi

KKTC'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimine katılım beklenenin üzerinde oldu Seçmenlerin yüzde 75'inin sandığa gittiği seçimi ilk turda Başbakan Eroğlu kazandı

KKTC'de dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminlerinde oyların yüzde 50.38'ini alan Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu ilk turda kazandı. KKTC Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan'ın açıklamasına göre, Başbakan Derviş Eroğlu 61.491 (yüzde 50.38), M. Kemal Tümkan 964, Arif Salih Kırdağ 521, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat 52.302 (yüzde 42.85), Zeki Beşiktepeli 1.968, Ayhan Kaymak 168 ave Tahsin Ertuğruloğlu da 4.648 oy aldı.

MÜZAKERELERE DEVAM...

Bu sonuçlara göre, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, "arkamızda halk var" sloganıyla seçimi ilk turda kazanarak cumhurbaşkanı seçildi. Seçimlerde Eroğlu'nu, Demokrat Parti (DP), Milliyetçi Adalet Partisi (MAP), Halk İçin Siyaset Partisi (HİS) destekledi. UBP Genel Merkezi'nde basına yaptığı açıklamada, zorlu bir seçim süreci yaşandığını ve halkın iradesini sandığa yansıttığını belirterek teşekkür eden Eroğlu, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Kıbrıs sorununa taraf olan ülkelerin arzu ettiği biçimde çözüm müzakerelerini devam edeceğini vurguladı. Eroğlu "Kıbrıs'ta onurumuzla, halkımızın varlığını bu topraklarda devam ettireceği bir anlaşma yapmak için müzakere masasında bulunacağız" dedi. Seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra Rum lider Dimitris Hristofyas ile görüşeceğini açıklayan Eroğlu "seçim kampanyalarında Kıbrıs Türklerine verdiği sözleri tutacağını" vurguladı. Halkın haklarını müzakere masasında savunmak için, onurlu yaşayabilir bir anlaşma yapmak için uğraş vereceğini ifade eden Eroğlu, "Kimse benim müzakere masasından kaçacağımı beklemesin. Tahmin ederim ki Hristofyas ile belli bir zaman dilimi içerisinde bir anlaşmaya varabileceğiz" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC'de dün gerçekleştirilen seçimlerde cumhurbaşkanlığına seçilen Derviş Eroğlu'nu telefonla arayarak kutladı.

RUM KESİMİ: OLUMSUZ GELİŞME
Öte yandan Kıbrıs Rum kesimi, Eroğlu'nun seçim zaferinin "olumsuz" bir gelişme olduğunu bildirdi. Rum kesimi hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu "Burada önemli olan bu gelişmenin esaslarını ele almak, çözüme erişmek için taktiklerimizin ne olacağı ve sorunların üstesinden nasıl geleceğimizdir" dedi.

KATILIM YÜKSEK
KKTC'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımın yüksek olduğu bildirildi. 7 adayın katıldığı seçime Eroğlu'nun kızı Haslet Eroğlu da tekerlekli sandalye ile gelerek oy kullandı.

EŞLERİYLE GELDİLER
Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde eşleriyle sandık başına gelen adaylardan Cumhurbaşkanı Talat ve Başbakan Eroğlu, oy vermek için sırada bekleyen seçmenlerle de sohbet etti. İki aday gibi KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da eşi ile birlikte oy kullandı. Denktaş, kazanana saygılarının devam edeceğini söyledi.

BİZE ULAŞIN