Ankara'nın yeni dış politikasına övgü

Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin diplomatik hamlelerine dikkat çeken Fransız Le Monde gazetesi, "Türk diplomatlar dünyanın fethi için yola çıktı" yorumunu yaptı

Türkiye, izlediği dış politikayla dünyanın dikkatini çekmeyi sürdürüyor. Başbakan Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin aktif dış politikasını öven Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, "Türk diplomatları, dünyanın fethi için yola çıkıyor, yeni karmaşık sorunları keşfediyorlar" diye yazdı. "Türk Kissinger" nitelemesi yaptığı Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun döneminde Türkiye'nin bir "diplomatik cüce" olmaktan çıktığını vurgulayan gazete, "İstanbul, yine bir bölgesel fener oluyor" ifadelerini kullandı.

ORTADOĞU'DA BAŞ AKTÖR

Bakan Davutoğlu'nun "Eksenimiz Ankara, ufkumuz 360 derece" sözleriyle analizine başlayan Le Monde, "Suriye, Irak, Yunanistan ve Ermenistan ile ilişkilerini geliştiren Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan'ın zayıflamasından yararlanarak, Ortadoğu'da başlıca bir oyuncu hale geliyor" değerlendirmesinde bulundu. Türk hükümetinin Müslüman dünyası için "model" olduğunu belirten gazete, Davutoğlu'nun "Diplomasimizin iki direği, AB ve NATO" sözlerine yer verdi.

DİPLOMASİNİN YENİ UFUKLARI

Ankara'nın G-20 üyesi olduğuna, BM Güvenlik Konseyi'nde geçici üye olarak görev yaptığına, Rusya ve tüm Doğu Avrupa ile bağlarını güçlendirdiğine dikkat çeken gazete, "Türk diplomasisinin yeni ufukları" adlı analizinde "Türkiye, 2010 Japonya Yılını kutluyor. Brezilya ile önemli ortaklıklar kurdu. Afrika'da da görülmemiş bir hamle başlattı" değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN