Washington biliyordu

ABD'nin protokollerin askıya alınacağından önceden haberdar olduğu ortaya çıktı. "Süreç devam ediyor" diyen Ankara ise, Başkan Obama'nın bugün "soykırım" demesini beklemiyor

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirmeyi öngören protokollerin, Erivan yönetimi tarafından "askıya alınacağı" hamlesinden, Minsk Grubu Eş Başkanları ABD ve Fransa'nın haberdar oldukları, yaptıkları destek açıklamalarıyla ortaya çıktı. Olası gelişmeden Türkiye'nin de zımni olarak haberdar olduğu ve Erivan'dan bir açıklama beklediği öğrenildi. Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın "Süreci sona erdirmediğini askıya aldığını" belirten ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Phil Gordon'un "Sarkisyan'ın bu kararını alkışlıyoruz" sözleri kararın Washington-Erivan diyaloğunun ardından alındığını ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erivan'dan gelen karar ve sürecin devam etmesi gerekliliğini, NATO Gayri Resmi Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında Estonya'nın başkenti Tallin'de görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a da aktardı.

'BÜYÜK FELAKET' DİYECEK
Bakan Davutoğlu, bu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, tansiyonu düşürdü ve Erivan'ın kararını 'kendi takdirleri' sözüyle değerlendirirken, "Olumlu unsur bu sürecin devam ettiğinin vurgulanmasıdır. Ümit ederiz ki Ermenistan'da ve Türkiye'de en kısa zamanda uygun siyasal ortam oluşur ve süreç kaldığı yerden devam eder" diye konuştu. "Uygun şartlar oluştuğunda daha ileri adımlar atmaya da hazırız" diyen Davutoğlu, Türkiye-Ermenistan normalleşmesinden ABD-Rusya ve Fransa'nın da kazançlı çıkacağına işaret etti. Davutoğlu, Azerbaycan'ın adını anmadan süreçten Kafkasların da kazançlı çıkması gerektiğine işaret etti. Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama'nın yapacağı 24 Nisan kanışmasında 1915 olayları için soykırım kelimesini kullanması beklenmiyor. Obama'nın, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da konuşmasında, "büyük felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" kelimesini tekrarlaması bekleniyor. Ermeni diyasporasının oldukça örgütlü olduğu Kanada'da, Başbakan Stephen Harper'ın ise 24 Nisan 2006'da olduğu gibi bugün de yine 'soykırım' kelimesini kullanması tahmin ediliyor.

Obama'ya baskı
ABD Başkanı Barack Obama'ya 24 Nisan arifesinde Kongre kaynaklı baskılar artıyor. Bir grup Senato üyesi ardından "soykırım" tasarısının mimarı Temsilciler Meclisi demokrat üyesi Adam Schiff de, Başkan Obama'ya gönderdiği mektupta seçim kampanyasında verdiği sözüne sadık kalarak, "soykırım"ı tanımasını istedi.

Karabağ önerisi
Rusya Federasyonu'nun, Türkiye'nin, Karabağ sürecine, Minsk Grubu Eş Başkanı olarak katılması önerisini değerlendirdiği bildirildi. Ermenistan Devlet Radyosu'na göre, Rusya Dışişleri Sözcüsü Andrei Nesterenko, Azerbaycan'ın, Türkiye'nin sürece AGİT Minsk Grubu Eş Başkanı olarak katılması önerisinin incelendiğini belirtti.

Brüksel'e brifing
Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan'ın, AB Büyükelçileri ile bir araya gelerek " Ermeni- Türk ilişkilerinin düzenlenmesine yönelik süreçteki son gelişmelere ilişkin bilgi verdiği" belirtildi. Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Aras Ezimov sürecin dirdurulmasıyla ilgili olarak Ermenistan'ı eleştirdi.

BİZE ULAŞIN