'Şempanzelerde ölüm bilinci var'

Bilim adamları, ölmek üzere olan şempanzenin diğer şempanzeler tarafından daha fazla okşanarak, temizlenmesini böyle yorumladı

İngiltere'nin Stirling Üniversitesi'nden James Anderson ve ekibinin yaptığı araştırma, şempanzelerin de yakınlarını kaybettiklerinde ya da onların son anlarında ölümün bilincinde olduklarını gösterdi. 'Current Biology' dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları, İskoçya'da yaşlı, dişi bir şempanzenin son anlarını ve ölümünü filme aldı. Bu şempanzeyle birlikte yaşayan şempanze grubunun, yaşlı dişi ölmeden önceki son günlerinde çok sessiz olduğu ve onu çok dikkatli izlediği, son nefesini vermeden çok kısa süre önce onu daha fazla okşadıkları ve temizliğin yanı sıra dostluk belirtisi de olan parazitlerini daha fazla ayıkladıkları gözlendi.

ŞEFKAT GÖSTERİYORLAR
Anderson, ölüm farkındalığının yıllardır sadece insana özgü psikolojik kavramlardan biri olarak düşünüldüğünü belirterek, akrabanın, arkadaşın ya da eşin ölümü karşısında şempanzeler ve insanların davranışları arasında birçok benzerlik bulunduğunu vurguladı.
BİZE ULAŞIN