Tahran'dan 'uzlaşabiliriz' sinyali

Eylülde Batı ile nükleer görüşmelere Türkiye ve Brezilya'nın da katılmasını isteyen İran, "İhtiyacımız olan yakıt sağlanırsa, yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum üretmeyi gözden geçirebiliriz" dedi

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Ramazan ayından sonra Türkiye'de gerçekleşmesini tercih ettikleri nükleer müzakerelerde ilerleme sağlanması halinde uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirme işlemini gözden geçirmeye hazır olduklarını söyledi. Görüşmelerin 17 Mayıs'ta Türkiye ve Brezilya ile imzalanan takas anlaşması temelinde yapılması gerektiğini ifade eden Salihi, yarı resmi haber ajansı Tabnak'a verdiği demeçte, "Müzakerelere 5+1 ülkelerinin yanı sıra Türkiye ve Brezilya da katılmalı. Nükleer yakıtın başka kanallar tarafından temin edilmesi halinde İran o zaman bunu içeriden temin etmeye dayalı çabalarını gözden geçirebilir. Eğer Tahran tıp araştırma reaktörü için gereksinim duyulan yakıt sağlanırsa, İran'ın yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum üretmeye ihtiyacı kalmaz" dedi. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, Viyana Grubu'yla müzakere konusuna da temas ederek, İran'ın Tahran'da Türkiye ve Brezilya ile imzaladığı nükleer takas anlaşmasıyla ilgili olumlu cevaplar aldığını belirtti.

TARİH BELİRLENEBİLİR

Bu sürecin tamamlanması halinde, görüşmelerin tarihinin de belirleneceğini bildiren Salihi, müzakerelerin Türkiye'de düzenlenme ihtimalinin yüksek olduğunu sözlerine ekledi. İran pazartesi günü Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na (UAEK) başvurarak nükleer yakın değişimi üzerine sınırlandırılmış görüşmelerin yeniden başlatılması niyetini ortaya koymuştu.

ÇİN'DEN AB'YE TEPKİ
Bu arada Çin, Avrupa Birliği'nin (AB) İran'a yeni yaptırım kararını onaylamadığını bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ciang Yu, açıklamasında, AB'nin İran'a tek taraflı yaptırımlarını onaylamadıklarını, Tahran'ın nükleer yakıt takası konusunda müzakerelere koşulsuz dönme önerisindense memnuniyet duyduklarını belirtti.

WASHİNGTON'DAN ANKARA'NIN TAHRAN POLİTİKASINA ÖVGÜ
ABD Dışişleri Bakanlığı'nda nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve silahların kontrolü konusunda özel danışmanlık görevini yürüten Robert Einhorn, İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda, "Türkiye'nin, İran'ı daha makul bir pozisyon takınmaya ikna çabası çerçevesinde ortaya koyduğu sıkı çalışmayı takdir ettiklerini" söyledi. Einhorn,, "Türk hükümetinin, İran'ın nükleer silahlar edinmesini önleme hedefimizi paylaştığına inanıyoruz. Türkiye ile taktikler üzerinde bazen anlaşmazlık içinde oluyoruz, ancak onlar da tıpkı bizim gibi İran'la ilgili nükleer meseleyi çözmek istiyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN