Başbakan BBC'ye konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliklerine ilişkin referanduma sayılı gün kala BBC ile yaptığı mülakatta muhalefeti eleştirerek, "Şu anda da, bir bilgi kirliliği ve kara propaganda ile birlikte özellikle, bu metnin AK Parti'nin metni olduğu. Bu metnin, Tayyip Erdoğan'ın metni olduğu gibi, ilgisiz, alakasız bir gayret var" dedi.

Perşembe 09.09.2010 00:00
ABONE OL
İngiliz yayın kuruluşu BBC ile bir mülakat yapan Başbakan Erdoğan, hükümetin Anayasa değişikliği önerilerine karşı muhalefetin uyguladığı taktikleri eleştirdi. Muhalefet partilerinin "bilgi kirliliği" ve "kara propaganda" yaptığını söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Bir defa bizde, bir partinin mensubu olduğunuz zaman, bu oylamalarda, partiden kopup diğer halkoylaması metnini savunanların tezine iştirak etmek kolay bir olay değildir. Şu anda da, bir bilgi kirliliği ve kara propaganda ile birlikte özellikle, bu metnin AK Parti'nin metni olduğu. Bu metnin, Tayyip Erdoğan'ın metni olduğu gibi, ilgisiz, alakasız bir gayret var."

"SEKÜLER-SEKÜLER OLMAYAN DİYE BİR AYRIM YAPMADIK"

BBC'nin, dindar ve laik kesimler arasındaki güvensizlik uçurumunun kapatılamamış olmasının sorumluluğunu kendisinde hissedip hissetmediği yolundaki sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Tabii burada aslında, bu soru, biraz köşeli oluyor. Doğrusu, bu biraz sert de bir bakış oluyor. Benim buradaki görevim, bu ülkede yaşayan 73 milyon kişinin başbakanı olarak onlara hizmet vermektir. Sizlerinde ifade ettiğiniz gibi başarılı bir yedi buçuk yıl geçirdik. Bu yedi buçuk yılı başarılı bir şekilde geçirirken burada seküler-seküler olmayan diye bir ayrım yapmadık. Burada, biz tüm kesimlere, tüm bölgelere, tüm etnik unsurlara asla ayrım yapmaksızın, bu hizmeti götürdük."

Başbakan Erdoğan, bölgenin gerçek demokrasisinin Türkiye olduğunu altını çizerken de "Ama biz bir demokrat ülke olarak, bunu bile yeterli bulmadık, şimdi bu yeni yapacağımız Anayasa değişikliği ile ileri demokrasi, altını böyle çizdik, daha ileri bir demokrasiyi ülkemize getirmek istiyoruz" dedi.

"DİNDARLARIN DEMOKRATİK MÜCADELE İÇERİSİNDE YER ALMASI ÇOK FAYDALI"

Dinin Türkiye'de önemli bir rol oynadığını da belirten Erdoğan, "Daha ileri bir demokrasi veyahut da laik bir devlet, hiçbir zaman insanların dindar olmasına mani değildir. Türkiye'de şu anda, bu ispatlanmıştır ve daha geniş tabanlı olarak da ispatlanmaya devam etmektedir. Aslında dindar insanların, demokratik mücadele içerisinde yer almasının, çok büyük faydaları olduğunu görüyorum. Buna inanıyorum. Kaldı ki, laiklik tanımı içerisinde de, biz laikliği şöyle anlıyoruz: İnsanlar laik olmaz, devlet laik olur" şeklinde konuştu.

"DİNİ GÖRMEZLİKTEN GELMEK ÇÖKÜŞ GETİRİR"


Erdoğan, her ülkede olduğu gibi, Türkiye'de de özellikle siyaset mücadelesi içerisinde dinin çok ciddi bir sosyal olgu olduğunu vurgularken "Bunu bilmemiz lazım. Bu sosyolojik vakayı, görmemezlikten gelmek aslında o toplum içerisinde de birçok çöküşü birlikte getirir" ifadesini kullandı.