Çin ile Japonya arasında kriz

Hafta başında bir Çin balıkçı teknesi ile iki Japon devriye gemisinin Doğu Çin Denizi'nde egemenlik tartışması olan bir bölgede çarpışmasının ardından Tokyo'nun Çinli kaptanı mahkemeye çıkarması iki ülke arasında siyasi krize dönüştü.

Cuma 10.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cuma 10.09.2010 14:45
ABONE OL
Çin medyası, balıkçı teknesinin kaptanının bugün Okinawa bölgesindeki Ishigaki Adası'nda mahkemeye çıkarıldığını duyurdu. 41 yaşındaki Zhan Qixiong adlı kaptanın 'kamu görevini engellemek' suçundan tutuklandığı kaydedildi. Balıkçı teknesinin 14 tayfasının tutuklanmadığı ancak Ishigaki açıklarında alıkonulduğu ifade edildi.

Pekin yönetimi, dün Japonya'nın egemenliği tartışmalı bir bölgede gözaltına aldığı Çinli kaptanı yargılaması durumunda ilişkilerin zarar göreceğini bildirmiş ve Pekin'deki Japonya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, Çin balıkçı teknelerinin "yasa dışı olarak durdurulması"na son verilmesini istemişti.

Çin Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Jiang Yu, "Çin'in egemenlik alanında bulunan bir bölgede Japonya'nın iç hukukunu uygulamaya kalkışması yasa dışıdır." dedi. Egemenlik hakları tartışmalı olan takımadalara Japonya Senkaku, Çinliler ise Diaoyu adını veriyor. Doğu Çin Denizi'ndeki söz konusu kazanın olduğu yer Japonya kontrolünde, ancak hem Çin hem de Tayvan, bu bölge üzerinde hak iddia ediyor. Daha önceleri de Çin ile Japonya arasında Diaoyu adaları ile ilgili olarak birçok defa sorun yaşanmıştı.

Japonya sahil güvenlik komutanlığı ise, Çinli kaptanın bölgeden ayrılması yolundaki ikazlara kulak asmadığı bildirmiş, Çin bayraklı bir trol teknesinin 40 dakika arayla iki Japon devriye gemisi ile çarpıştığını duyurmuştu.