Hem suçlu hem güçlü

Avrupa Birliği'ne aday ülkeler konusunda insan hakları hamisi kesilen Fransa, kendisini insan hakları konusunda kınayan AB'yi "siyasi diktatörlük"le suçladı

Cumartesi 11.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 11.09.2010
ABONE OL
Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Genel Kurul toplantıları sırasında, Fransa'yı kınayarak, bu ülkeye Romanları sınırdışı etme kararını askıya alma uyarısında bulunması, Avrupa Birliği'nin (AB) yasama organı ile Paris arasındaki ipleri gerdi. Fransa'nın Göç ve Uyumdan Sorumlu Bakanı Eric Besson, AP'nin, Fransa üzerinde 'siyasi diktatörlük' uygulayamayacağını söylerken, AB Sorumlu Bakanı Pierre Lelouche ise dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamasında, AP'nin giderek güvenilirliğini yitirdiğini ileri sürdü.

KARARIN BAĞLAYICILIĞI YOK

Bununla birlikte AB'nden Fransa'ya yapılan uyarıların, birliğin lokomotif ülkelerinden biri olan Fransa üzerinde hiçbir bağlayıcılığı bulunmuyor. Zira AB ülkeleri, özellikle 'dış ve 'göçmen' politikalarına ilişkin kararlarda, Brüksel'den bağımsız hareket edebiliyorlar. Öte yandan AB, birliğe üyelik öncesinde, aday ülkeler üzerinde, bu tür konularda, 'müzakereleri askıya almak' tehdidini kullanarak, bu türlü baskıyı uygulayabiliyor.

SEKİZ BİN ROMAN SÜRÜLDÜ
Fransa'nın şu ana kadar 8 binden fazla Romanı, Romanya ve Bulgaristan'a göndermesi, insan hakları örgütleri, Katolik Kilisesi ve Fransa'daki muhalefetin tepkisini de çekiyor.