Ölümüne rejim

İngiltere'de 16 yaşındaki lise öğrencisi, kilo vermek isterken anoreksiyaya yakalandı. Organları iflas eden genç kız, kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi

Çarşamba 29.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan 16 yaşındaki lise öğrencisi Anna Wood, geçen yılbaşında annesi gibi kilo vermek için diyete başladı. Kısa sürede 41 kiloya düşen 1.69 metre boyundaki Anna, geçen yıl mayısta doktora gitti ve başladığı diyetin anoreksiyaya (yemek yiyememe rahatsızlığına) dönüştüğü anlaşıldı. Genç kız düzenli olarak psikolojik tedavi görmeye başladı. Daha sonra hastanede 4 ay tedavi görüp, kısmen iyileşen Anna'ya Noel'i evde geçirmesi için doktorlar izin verdi. Anna, Noel'i izleyen haftalarda yarı zamanlı bir işe de girdi. İş evden 4.8 kilometre uzaktaydı. Ancak anoreksiya hastalığı süren Anna'nın işe yürüyerek gidip geldiği yanında taşıdığı öğle yemeğini de yemediği ortaya çıktı. Geçen şubatta bayılan Anna tekrar hastaneye kaldırıldı. Mide duvarında yırtığa yol açan ülser olduğu söylenen Anna'nın temel organlarında fonksiyon bozukluğu olduğu, beyninin zarar gördüğü açıklandı.

YEMEK YİYOR GİBİ DAVRANDI

Hastanede yoğun bakıma alınan Anna, solunum cihazı olmaksızın nefes alamaz hale geldi. 26 Mart'ta da kalp krizinden hayatını kaybetti. Annesi Christine Gibson, "Diyete başladıktan 5 ila 6 hafta sonra rejim yapmayı bıraktım ama o devam etti. Kızım uzun süre yemek yiyor gibi davranarak bizi yanıltmış" dedi. Eşinden ayrı olan baba Paul Wood ise "Keşke bu hastalığa yakalanmış çocukları olan aileler için daha fazla yardım olanağı olsaydı. Kendimizi çok çaresiz hissettik" diye konuştu.