'Umut Kampı'nın en ilginç sakini

Şili'de, yerin 700 metre altında kalan 33 madenciden Alex Vega'nın köpeği Sandra, 55 günden bu yana sahibinin kurtarılmasını bekliyor

Çarşamba 29.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
Şili'nin Copiapo kentindeki maden kazasının ardından 55 gündür göçük altındaki yakınlarının kurtarılmasını bekleyen işçi yakınları, madenin dışındaki çadırlarda bekleyişlerini sürdürüyor. "Umut Kampı" adı verilen çadır kampının en ilginç sakinlerinden biri ise Sandra adlı çoban köpeği. Yerin 700 metre altındaki 33 madenciden Alex Vega'nın köpeği olan Sandra, kazanın meydana geldiği günden bu yana madenin başından bir an bile ayrılmadan sahibinin yukarı çıkarılmasını bekliyor. 32 yaşındaki Alex Vega'nın eşi Ernesta Vega yaptığı açıklamada "Sandra, madenden döndüğü her gün eşimi kapıya çıkarak karşılardı. Şimdi de aynı şekilde çıktığında onu karşılamayı bekliyor" dedi.

KELEBEK ETKİSİ!

Madencilerden Jorge Galeguillos da yukarı gönderdiği mektupta kaza anında kendisine beyaz bir kelebeğin yol gösterdiğini iddia etti. Kazanın meydana geldiği sırada eski milli futbolcu olduğu bilinen madenci Franklin Lobos ile madenin ana galerisinden diğer arkadaşlarının yanına gitmekte olan Galeguillos, toz ve kaya yığınının üzerlerine çökmeye başladığı anda gördüğü beyaz bir kelebeğin kendisine hangi yöne ilerlemeleri gerektiğini gösterdiğini söyledi. San Jose altın ve gümüş madenindeki kaza 5 Ağustos'ta meydana gelmişti. İşçiler, 17'nci günde, kurtarma ekiplerinin yeraltına indirdiği sondaya "33'ümüz de hayattayız" yazılı bir not iliştirmişti.

EĞİTİM SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Umut Kampı'nda aileleriyle birlikte bekleyen 8 çocuğun eğitim sorunu da çözüldü. Şili Eğitim Bakanı, dün kamp içinde inşa edilen prefabrik okulun açıldığını duyurdu. Yaşları 3 ile 14 arasındaki çocuklar, okulda görevli 2 öğretmen tarafından eğitilecek.