Yangının suçlusu: Nargile

40 bin dönüm ormanın kül olduğu yangını piknik yapıp nargile içen bir ailenin başlattığı öne sürüldü. Gözaltına alınan aile suçlamayı reddetti

Pazar 05.12.2010
Güncelleme: Pazar 05.12.2010
ABONE OL
İsrail'in kuzeyinde çıkan ve 40 bin dönümlük orman alanını küle çeviren yangını, Dürzi köyü Asfiya'nın girişinde piknik yapıp nargile içen bir ailenin başlattığı öne sürüldü. Hayfa'daki bir polis yetkilisi yangına sebep olduğu şüphesiyle gözaltına alınan ailenin iddiaları kabul etmediğini, soruşturmanın sürdüğünü söyledi. İki büyük Rus uçağının da katıldığı yangın söndürme çalışmalarına dün Türk, Fransız, Yunan ve Kıbrıs Rum kesimi uçaklarına ilaveten İspanya, Fransa ve ABD'de de uçak gönderdi. Türk Kızılayı da ayrıca ihtiyaç ve durum tespiti için uzman personel gönderdi. 1500 itfaiye görevlisinin yer aldığı çalışmalarda dün Nir Etzion ve Eyn Hod köyleri boşaltılırken, evlerinden ayrılmak istemeyen 7 kişi ekiplerce kurtarıldı. Bölgeden yangın nedeniyle tahliye edilenlerin sayısı 17 bini aştı. Yangın söndürme çalışmalarına gönüllü olarak katılan 16 yaşındaki öğrenci Elad Riven'in cesedinin bulunmasından sonra, yangında ölenleri sayısı 40'ı bir otobüsün içinde diri diri yanan cezaevi görevlileri ile birlikte 42 kişiye çıktı. Yangında 45 kişi de yaralandı. Hay- Bar Karmel doğal yaşam alanındaki 200 dolayında geyik ve ceylan, kuşlar ve diğer bazı hayvanların da yüksekliği 20 metreye ulaşan alevlerden korunaklı bölgelere kaçmaları için park alanının kapıları açıldı.

EVLERİ YANDI
Öte yandan, yangının birinci gününde yaklaşan alevler nedeniyle boşaltılan, yaklaşık 70 ailenin yaşadığı Beyt Oren kibutzunun bazı sakinleri geri döndüklerinde, sağlam bıraktıkları evlerinin kül olduğunu gördü. Beyt Oren sakinlerinden 60 yaşındaki Tirtza Ben Haim adlı kadın ise kardeşinin ve kendi evinin yanmasına rağmen, geride bıraktığı kedilerinin çoğunu sağ bulmasına sevindi. "Kimse yangının bu boyuta varacağını tahmin edemedi" diyen Ben Haim, "Papağanımla tavuğum öldü belki ama, kedilerimin çoğu yine benimle" dedi.