'Mustafa Kemal adını o sokağa geri vermeliyiz'

ATATÜRK nedeniyle Selanik kentinin Türklerin kalbinde ayrı bir yeri var. Mustafa Kemal sizin için ne anlama geliyor?
- Benim için Mustafa Kemal, o dönemde Osmanlı yönetimi ve hegemonyasına karşı ayaklanan yeni Türk devletinin lideridir. Bu ayaklanmanın ayrıntılarını bilemiyorum ancak Kemal'in adı, birçok nedenlerden dolayı, kanlı olaylarla bağdaştırılıyordu burada. Ama bu zaten kanlı bir savaştı. Bana göre tarihte yaşanan olaylardan ders çıkartarak tekrarlanmasını önleyecek adımlar atmalıyız.

TÜRKLERİ SEVİNDİRMELİYİZ

2006'da yazdığınız bir makalede Atatürk'ün evinin etrafındaki bir sokağa "Mustafa Kemal" adının verilmesinden yana olduğunuzu belirtmiştiniz. Bu fikrinizde ısrarlı mısınız?
- Böyle bir öneri, kuvvetli bir Türk-Yunan yakınlaşmasını sağlayan Papandreu-Cem ikilisi dışişleri bakanlarıyken ortaya atılmış ve İstanbul'da 1955'te meydana gelen 6-7 eylül olaylarına kadar "Mustafa Kemal" adını taşıyan sokağa yeniden aynı ismin verilmesi gündeme getirilmişti. Ben illa bu böyle olsun diye ısrar etmiyorum. Ama Mustafa Kemal'in gençliğinin önemli bir bölümünü Selanik'te geçirmiş olmasını göz ardı edemeyiz. Bunun Türkler için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu ismi iade ederek onları mutlu etmemiz gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU