"Wikileaks'e ihtiyaç var"

ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarını yayımlamayı sürdüren Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, İsveç'te hakkındaki cinsel taciz suçlamalarıyla ilgili dün İngiltere'de tutuklanmasının ardından bugün bir Avustralya gazetesinde yayımlanan yazısında, sızan gizli belgeleri yayımlamalarını savundu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 08.12.2010 09:54 ABONE OL
The Australian gazetesinin görüş bölümünde yayımlanan yazısında Assange, Wikileaks'e büyük ihtiyaç olduğunu belirterek, sitenin gizli belgeleri yayımlamasının insanların hayatlarını tehlikeye attığı suçlamalarını reddetti.

Assange, "Wikileaks'in 4 yıllık bir yayın hayatı var. Bu süre içinde bütün hükümetler değişti, ancak bir tek kişi zarar görmedi. ABD ise, Avustralya hükümetinin suç ortaklığında sadece son birkaç ay içinde binlerce kişiyi öldürdü" dedi.

Demokrasilerde hükümetleri dürüst kılmak için güçlü medyaya ihtiyaç olduğunu ve Wikileaks'in de bu rolü yerine getirmeye çalıştığını kaydeden Assange, "Wikileaks'in, Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili katı gerçekleri ve müşterek yolsuzlukla ilgili olayları ortaya çıkardığını" ifade etti.

ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarından önce Irak ve Afganistan savaşıyla ilgili gizli belgeleri yayımlayarak dünya kamuoyunda büyük ses getiren Wikileaks'in kurucusu 39 yaşındaki Avustralyalı Assange, İsveç'te hakkında cinsel taciz suçlamalarıyla ilgili çıkarılan tutuklama emri üzerine dün ifade vermek üzere İngiltere'de polise teslim olmuş, çıkarıldığı mahkemede 14 Aralıktaki duruşmaya kadar tutuklu kalmasına karar verilmişti. Assange, hakkındaki cinsel taciz suçlamalarını reddediyor.

BUGÜN NELER OLDU