Assange için siyasi sığınma hakkı talep etti

Alman Sol Parti Meclis Grubu Uluslararası İlişkiler Sözcüsü Sevim Dağdelen, WikiLeaks kurucusu Julian Assange için Almanya'da siyasi sığınma hakkı tanınmasını talep etti.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 10.12.2010 15:58 ABONE OL

"Hükümet böylece düşünceyi ifade özgürlüğünden yana olduğunu gösterme fırsatı bulacaktır." diyen Dağdelen, Federal Hükümet'in Wikileaks'e uygulanan sansüre karşı girişimlerde bulunması gerektiğini belirtti.

Federal Meclis Dışişleri Komisyonu üyesi de olan Dağdelen, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: "Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay'ın WikiLeaks olayına ilişkin değerlendirmelerine katılmamak mümkün değil. WikiLeaks'e ve onun destekçilerine gözdağı verilmek istenmesi kabul edilemez. WikiLeaks'i susturma çabaları hukuk devleti ilkelerinin ihlal edilmesinden başka bir anlam taşımıyor. Kendisini demokratik olarak tanımlayan ülkelerde basın özgürlüğü ve düşünceyi özgürce ifade hakkına karşı atılan adımlar, ürkütücü boyutlara ulaşmıştır."

WikiLeaks'i sansürleme çabalarına derhal son verilmesi ve ifade özgürlüğü kısıtlanmaması gerektiğini belirten Dağdelen, internetin ABD hükümetinin, istediği gibi at koşturabileceği bir ortam olmadığının altını çizdi. "Sanal ortam özgür ve herkese açık olmalıdır." diyen Dağdelen, Wikileaks kurucusu Julian Assange'a karşı sürdürülen karalama kampanyasının utanç verici olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU