Greenpeace'den ilginç eylem!

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 10.12.2010 11:51 ABONE OL
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi'nin (COP) 16'ncısı Meksika'nın Cancun kentinde sürerken, çevre örgütü Greenpeace'nin üyeleri iklim değişikliğinin gezegene olan etkilerine dikkat çekmek için dünyaca ünlü yapıların resimlerinin yer aldığı kartonları suya bıraktı.


Müzakerelerin yapıldığı sahil kenti Cancun'da buluşan Greenpeace üyeleri, politika liderlerinin küresel iklim değişiklikleri nedeniyle yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini anlamasını istediklerini belirtiyorlar.

Özgürlük anıtı, Eyfel kulesi, Mısır piramitleri gibi eserlerin sembolik ikonlarının sular altında kalışını konu alan eylemi düzenleyenlerden Greenpeace direktörü Kumi Naidoo, "Politika liderlerinin hırsla ve acilen ormanlarımız için finansal destek ve korunma sağlanması konusunda hukuken bağlayıcı bir anlaşma sağlama şansları var" şeklinde konuştu.


Greenpeace örgütü geçtiğimiz günlerde yine Cancun kentinde gerçekleştirdikleri sualtı eylemleriyle dikkat çekmişti.

Greenpeace, TckTckTck ve 350.org kuruluşları üyeleri, iklim değişikliğine karşı acilen harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizmek amacıyla su altına yerleştirilen insan heykelleri etrafında günlük giysileri ile dalış gerçekleştirmişti. "Gerçek İnsanlar su altında yaşayamaz" mesajını veren eylemciler, ilgililere bu şekilde ulaşmayı umuyor.Greenpeace kampanyası katılımcısı, Brady Bradshaw, "Su altında yapılan bu heykellerle birlikte dalmamızın nedeni, gerçek insanların su altında yaşayamayacağına dikkat çekmek. Şu anda 100 milyon, hatta daha fazla insan su seviyelerinin yükselmesinin yarattığı tehlike ile karşı karşıya ve burada Cancun'da bir araya gelen hükümetler iklimi ve insanları korumak için doğru seçimi yapmalılar" diye konuştu.

350.org'un kampanyasına katılan Vanessa Dalmau da, "Su altı heykelleri ile birlikte dalmaya gelmemin nedeni, su seviyesindeki yükselmenin hepimizi tehdit eden bir gerçek olması. Bence sanat, bilimin taşıdığı mesajı farklı bir şekilde aktarabiliyor. Dominik Cumhuriyeti'nde şu anda deniz seviyesinin yükselmesiyle karşı karşıyayız ve bizim için milyonda 350 parçaya inmek çok önemli. Eğer bunu başaramazsak Dominik Cumhuriyeti bu tarz tehditlerle karşı karşıya kalmaya devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU