"Savaş yeni başlıyor"

Wikileaks'in finansal kaynaklarının kesilmesi, son günlerde Wikileaks tarafından açıklanan belgelerde yer alan sırlardan daha fazla dikkat çeken bir gelişme ile yine gündemde

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 10.12.2010 10:53 ABONE OL
Bağışlar üzerinden işleyen mekanizma PayPal, VISA ve Mastercard gibi para transferini kontrol eden firmalar tarafından engellenince, ortaya çıkan en ilginç sonuçlardan biri, bu şirketlere düzenlenen misilleme sanal saldırılar oldu.

İnternet üzerinden farklı hacker grupları tarafından, kendi tabirleriyle "Wikileaks'i susturmaya çalışan hükümetlere boyun eğen" bu şirketlere ciddi saldırılar düzenlendi.

İnternet üzerinden faaliyetlerini yürüten eylemciler, yasal güçlüklerle karşılaşmamak için kimliklerini gizli tutuyor, yalnızca internet üzerinden kendilerini ifade ediyorlar.

Ancak onlardan biri, dün gerçekleşen VISA saldırısını üstlenen Anonymous grubundan, Coldblood kod adlı bir eylemci, BBC'ye konuştu.

"İntikam Operasyonu"
İşte Coldblood,'un açıklamaları:

"Wikileaks'e destek amaçlı yürüttüğümüz kampanyanın sona erdiğini söyleyemeyiz. Hatta tam tersini söylemek mümkün: Bir çok yeni insan bize katılıyor ve destek veriyor. Bunun en açık göstergesi "botnet" isimli küçük yazılımı bilgisayarlarına indiren kişi sayısının sürekli artması. DOS saldırısı dediğimiz, bir internet sitesini devredışı bırakan aşırı yüklenme, bu yazılım sayesinde yapılıyor. Dün akşam VISA'nın sistemi bir süreliğine çöktü. Yani mücadele devam ediyor.

Ben bunun bir savaş halini aldığını düşünüyorum, yani savaş yeni başlıyor. Ama savaş dendiğinde anlaşılan, bilindik bir savaş değil bu, bir veri savaşı. Bizim yapmaya çalıştığımız, internetin herkes için açık ve özgür karakterini korumak. Çünkü internet böyle bir şeydir ve hep böyleydi. Ancak son aylarda hükümetlerin ve Avrupa Birliği gibi aktörlerin, interneti kontrol altına alıp oradaki özgürlüğe zarar vermeye çalıştıklarını görüyoruz.

Wikileaks'ten herhangi biriyle temas halinde değiliz. Wikileaks'ten birileriyle iletişim kurmak hiçbir zaman kolay değildi. Sadece Julian, daha ulaşılabilir bir Wikileaks üyesiydi. Ancak maalesef şu an bu mümkün değil"

BUGÜN NELER OLDU