'Copla dövülen' öğrenci komada

Londra'da üniversite harçlarındaki artışı protesto eylemlerine katılan bir gencin annesi, oğlunun copla dövüldüğünü ve bu yüzden beyin kanaması geçirdiğini öne sürdü.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 11.12.2010 07:26 ABONE OL
Anne Susan Matthews, 20 yaşındaki oğlu Alfie Meadows'un gösterilerin yapıldığı Westminster'dan ayrılmaya çalıştığı sırada, başına copla darbe aldığını anlattı. 55 yaşındaki İngilizce eğitmeni Matthews, oğlunun aldığı darbenin yüzeyden fazla anlaşılmadığını, ancak beyin kanaması geçirdiğinin anlaşılması üzerine ameliyata alındığını belirtti. Anne Matthews "Oğlum dün akşam konuşamıyor ya da ellerini oynatamıyordu" dedi.

Middlesex Üniversitesi Felsefe bölümü öğrencilerinden Alfie'nin üç saat süren bir ameliyat sonunda hastanede müşahade altında olduğu bildirildi. Anne Matthews'un anlattığına göre Alfie, polisin "kettling" denen ve göstericileri kıskaca alan taktiği uygulamaya başladığı sırada yaralandı ve hemen durumu annesine haber verdi. Kendisi de başka bir noktada göstericiler arasında olan Matthews, bulunduğu gruptan çıkıp oğlunu bulduğunu söyledi. Anne Matthews, polisin oğluna ambülans çağırmayı teklif ettiğini, ancak kendisinin durumun ne kadar ciddi olduğunu başta anlayamadığını kaydetti.

Alfie daha sonra durumunun kötüleşmesi üzerine Londra'daki Charing Cross hastanesine kaldırıldı. Londra Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, 20 yaşındaki bir erkeğin başından aldığı darbeler nedeniyle hastanede olduğunu bildiklerini söyledi. Bağımsız Polis Şikayet Komisyonu IPCC, iddialar üzerine soruşturma başlattı. Binlerce protestocu dün milletvekilleri öğrenci harçlarını üçe katlamaya yönelik planları görüştüğü sırada parlamento dışında toplanmıştı. Çıkan olayların şiddete dönüştüğü yerlerde çok sayıda protestocu ve polis yaralandı. Dünkü gösteriler sırasında 2 bin 800'ü aşkın polis memuru görev yaptı.


BUGÜN NELER OLDU