Pfizer'ın ölümcül deneyleri

ABD gizli belgelerinde, "Şirketin menenjit hastalığı için geliştirdiği ilaçları üzerinde denediği Nijeryalı çocuklardan bazıları öldü. Pfizer'a 2006'da 6 milyar dolarlık dava açıldı. Ancak Nijerya hükümeti, ABD'nin baskısıyla davadan üç yıl sonra geri çekildi" deniliyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 11.12.2010 ABONE OL
Wıkıleaks internet sitesi ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini yayımlamaya devam ediyor. Önceki günkü belgelerde Shell firmasının Nijerya'yı nasıl yönettiği dile getirilmişti. Dünkü belgelerde dedünyanın en büyük ilaç şirketi Pfizer, mercek altına alındı. Belgeleri yayımlayan İngiliz The Guardian gazetesine göre, 1996'da Nijerya'nın Kano eyaletinde 10 binden fazla çocuğun öldüğü menenjit salgını sırasında Pfizer uzmanları, bir kasaba hastanesinde 200 çocuk üzerinde ilaç denedi. Çocukların yarısına o dönem Amerika'da kullanılan en iyi menenjit ilacı olarak kabul edilen "Ceftriaxone", yarısına da 'Trovan" adlı yeni bir ilaç verildi. Trovan verilen Nijeryalı çocuklardan beşi, Ceftriaxone verilen çocuklardan ise altısı öldü. Menenjit salgınında ölüm oranı yüzde 20'ye kadar çıktı.

GİZLİLİK ANLAŞMASI İMZALANDI

Ancak sonradan, Pfizer'in ailelerden kurallara uygun olarak izin almadığı ve denemeyle ilgili belgelere ilişkin soru işaretleri olduğu iddiaları ortaya atıldı. Hem Kano eyaleti hem de federal hükümet şirkete dava açtı. Çocukların ilaçtan değil, menenjitten öldüğünde ısrar eden Pfizer firması ise, geçen Nisan'da Kano eyaletiyle dostane çözüme vardı. Ve 75 milyon dolar karşılığında dava geri çekildi. Ancak Guardian gazetesine göre, federal davada para ödemek istemeyen Pfizer, davayı geri çekmesini sağlamak için, ABD'den Nijerya hükümetine baskı yapmasını istedi. Ardından da Nijerya Başsavcısı aleyhinde bilgi toplayacak kişiler tuttu. Başsavcı'nın yolsuzluk yaptığına dair bilgiler yerel basına sızdırıldı. Ekim 2009'da 6 milyar dolarlık dava geri çekildi. Gazete, Nijerya ile Pfizer arasında gizlilik anlaşması imzalandığı için davanın geri çekilme nedeninin tam olarak bilinmediğini aktardı.

VATİKAN'DAN TÜRKİYE YORUMLARI
Öte yandan Wikileaks belgelerinde Papa'nın, Türkiye ile AB arasında imtiyazlı bir ilişkiyi, Türkiye'nin tam üyeliğine tercih ettiği belirtiliyor. Belgelerde, ayrıca 2004'te Papa adayı Kardinal Ratzinger Türkiye'nin AB üyeliğine açık bir biçimde karşı çıkıyor. Vatikan'ın başbakan yardımcısı Pietro Parolin, 2006'da ABD'li diplomatlarla yaptığı görüşmede, "Papa ve Vatikan'ın Türkiye'nin AB'ye girişini tek başına onamadıklarını" vurguluyor. Belgelere göre Parolin "Bizim en büyük korkumuz, Türkiye'nin dini özgürlükler hususunda gerekli adımları atmadan AB'ye girmesidir" diyor.

BUGÜN NELER OLDU