Bağımsız Kosovalılar 'Taçi' dedi

Bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra yapılan ilk genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Başbakan Taçi'nin partisi PDK ilk sırada. Ancak seçimden koalisyon hükümeti çıkması bekleniyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 13.12.2010 ABONE OL
Bağımsızlığın ardından ilk kez sandık başına giden Kosova'da ilk belirlemelere göre Başbakan Haşim Taçi'nin partisi seçimden birinci parti olarak çıktı. Yeni bir koalisyon hükümeti kurulmasına kesin gözüyle bakılan ülkenin önceliği AB üyeliği olacak. Sırbistan'dan ayrılarak 3 yıl önce bağımsızlıklarını ilan eden Kosovalılar dün TSİ 8'den itibaren sandık başına gitti. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre geçici Başbakan Haşim Taçi'nin Kosova Demokrasi Partisi (PDK), oyların yüzde 31'ini, İsa Mustafa önderliğindeki Kosova Demokratik Birliği (LDK) ise oyların yüzde 25'ini aldı. Bir koalisyon hükümeti kurulmasına kesin gözüyle bakılan ülkede, seçimin sürprizini ise daha çok gençlerin destek verdiği Vetvendosje Partisi (Kendin Karar Ver) yaptı. Eski siyasi tutuklu Albin Kurti'nin önderliğindeki parti, Kosova'da oyların yüzde 15'ini almayı başardı. Sabah saatlerinde başkent Priştine'de eşi ve oğluyla oyunu kullanan Arnavut kökenli Taçi, kesin olmayan sonuçların açıklanmasının ardından Priştine'de zafer turu atıp "Sonuçlar PDK'ya olan güven referandumudur" dedi. 21 Meydanı'nda partililerine seslenen Taçi, sonucun demokrasinin zaferi olduğunu vurgulayarak, Kosova'nın hedefinin Avrupa Birliği, NATO ve Birleşmiş Milletlere üyelik olduğunu kaydetti.

73 YAŞINDA SANDIK BAŞINDA

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'de oyunu kullanan Çevre ve Alan Planlama Bakanı Kosova Demokratik Türk Partisi lideri Mahir Yağcılar, seçimlerin başta Türk olmak üzere Kosova halkına hayırlar getirmesini istedi. Kurilla ilçesinde oyunu kullanan Yağcılar, halen biri kadın 3 Türk milletvekilinin Kosova meclisinde görev yaptığını belirtirken "Umarız ki bu sayı 4'e çıksın" dedi. Sandık başına giden Türkler de oylarını kullanırken barış ve iş dileğinde bulundu. 73 yaşındaki Rasim Gaşe, "Barış ve iş gelsin istiyorum. Kosova için hayırlı olsun" dedi. Eşi ve annesiyle birlikte oy kullanmaya gelen 38 yaşındaki Akile Yorgancı ise, "Başarılı geçsin ve daha fazla kan dökülmesin istiyorum. Çocuklarım için güzel bir Kosova diliyorum" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU