Assange'a 'kelepçeli tahliye'

Yayımladığı belgelerle dünyayı sarsan Wikileaks kurucusu Julian Assange, Londra'da dünkü duruşmada 240 bin sterlin kefaletle serbest bırakıldı. Ev hapsinde tutulacak Assange'a elektronik kelepçe takılacak

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 15.12.2010 ABONE OL
Wikileaks sitesinden yayımladığı Amerikan gizli belgeleriyle dünyayı sarsan Julian Assange, İngiltere'nin başkenti Londra'da dün ikinci defa mahkemeye çıktı. Westminster Mahkemesi Hâkimi Howard Riddle, Assange'ı 240 bin sterlin (476 bin TL) karşılığında kefaletle serbest bıraktı. Kefaletin şartları arasında teminatın yanı sıra, Assange'ın pasaportunu polise teslim etmesi, ev hapsi ve elektronik kelepçe takılması da bulunuyor. Hâkim bir sonraki duruşmanın tarihini 11 Ocak 2011 olarak belirledi. Ancak İsveç'i savunan avukatlar temyiz başvurusu yaptığı için, Yüksek Mahkeme'ye çıkarılana kadar Assange'ın gözaltısının 48 saat daha devam edeceği belirtildi. Assange'ın bıkarılacağı haberi dünyanın bir çok yerinde sevinçle karşılandı.

TEMİNAT

Mahkeme salonuna dün gelenlerden, toplam 240 bin sterlin üzerindeki nakite ek olarak, uluslararası 10 kişiden de teminat teklifi İngiliz hakime ulaştı. Assange'ın arkadaşı, restoran tasarımcısı Sarah Saunders, 150 bin sterlin teminat teklif etti. Saunders, bunun sahip olduğu tüm parası olduğunu vurguladı.

ÜNLÜLER MAHKEMEDE
Yaklaşık bir saat 20 dakika süren mahkemeyi Pakistan'ın suikaste kurban giden eski başbakanlarından Benazir Butto'nun yeğeni Fatima Butto, İngiliz sosyetesinin önde gelen isimlerinden Jemima Khan, yönetmen Ken Loach, gazeteci John Pilger, tarihçi Tarık Ali, Bianca Jagger, Henry Porter gibi ünlüler de izledi. Amerikalı film yapımcısı ve yönetmen Michael Moore da, Assange'ın serbest bırakılması için kefil oldu. Duruşmayı izleyenler arasında, anne Christine Assange da vardı. İnsan hakları konusunda tecrübeli Barones Kennedy de, Assange'nin hukuk ekibine katıldı. Avustralya'dan gelerek cezaevinde oğlunu ziyaret eden anne Assange, "Bir anne olarak, dünyanın cesur oğluma destek olmasından son derece mutluyum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU