7 bin kilometrelik yolda dev adım

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Karadeniz'i çevreleyecek otoyol inşaatı anlaşmasını dün yaptığı oturumda kabul etti.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 16.12.2010 14:04 ABONE OL
Federasyon Konseyi dün yaptığı oturumda, 19 Nisan 2007 yılında Belgrad'da imzalanan Karadeniz'i çevreleyecek yol yapılmasıyla ilgili mutabakatı onaylayarak, Devlet Başkanı Başkanı Dimitriy Medvedev'e gönderdi. Medvedev'in de imzasıyla anlaşma Rusya açısından tamamen yürürlüğe girmiş olacak.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne (KEİB) üye ülkelerin topraklarından geçmesi öngörülen 7 bin kilometre uzunluğundaki otoyol anlaşması 19 Nisan 2007'de Belgrad'da imzalanmıştı.

Rus parlamenterler, anlaşmanın onaylanması sayesinde ilgili tarafların uluslararası taşımacılık altyapısını geliştireceğini belirterek, anlaşmanın Karadeniz ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkıda bulunacağını vurguladılar.

Rusya'nın da anlaşmayı onaylamasıyla üye 12 ülkeden 9'u onay sürecini tamamlarken, Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan'ın da anlaşmayı en kısa sürede onaylamaları bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU