Dünyayı sarsan adama tahliye

Uluslararası kamuoyunun yoğun baskısı altındaki İngiliz Yüksek Mahkemesi, dün Julian Assange'ı 240 bin sterlin kefaletle serbest bıraktı. Wikileaks sitesinden yayımladığı Amerikan gizli belgeleriyle olay yaratan Assange'ın kefaletini arkadaşları ceplerinden karşıladı. Mahkemeye çıkarken zafer işaretiyle kendisini destekleyenleri selamlayan "Bay Sızıntı", 11 Ocak'taki duruşma gününe kadar 600 hektarlık bir malikânede "ev hapsi"nde tutulacak

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
İngiliz Yüksek Mahkemesi, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange ile ilgili kefaletle serbest bırakılma kararını dün onayladı. Londra'da yaklaşık bir buçuk saat süren temyiz duruşmasında yargıç, Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi'nin üç gün önce Assange'ın 200 bini mahkemede ödenmesi koşuluyla toplam 240 bin sterlin (570 bin TL) kefaletle şartlı tahliye kararını haklı buldu. Julian Assange'ın avukatları, kefaletin 200 binini nakit ödedi. Geri kalan 40 bin sterlin için ise teminat gösterdiler. Assange'ın arkadaşları Vaughan Smith ve Sarah Saunders 20 bin sterlin, diğer 7 kişinin her biri ise 5 bin sterlin temin etti. 7 kişi arasında eski aktrist Worcester Markizi de vardı. Teminata gazeteci John Pilger, yönetmen Ken Loach ve tarihçi yazar Tarık Ali'nin de yardım ettiğine inanılıyor.

'ADALET HENÜZ ÖLÜ DEĞİL'
Şartlı tahliye koşulları arasında mahkemeye bildirdiği adreste bulunması, belli saatlerde sokağa çıkmaması, polise her gün bildirimde bulunması ve ayak bileğine elektronik kelepçe takılması da yer alıyor. Dün akşam saatlerinde serbest bırakılan Assange, kısa açıklamasında kendisine inanarak destekleyenlere ve İngiliz adaletine teşekkür etti. "Sonuç her zaman adil olmasa daen azından adalet henüz ölü değil" diyen Assange, işine devam etmeyi de umduğunu söyledi. Assange'ın 11 Ocak 2011'de başlayacak yargı sürecinde ise İsveç'e iadesi görüşülecek. İsveç, Assange'ı ağustosta iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini istiyor.

SON SIZINTILAR
Wikileaks belgelerine göre, Küba lideri Fidel Castro, 2006'da ölüme çok yaklaştı. Belgelerde Castro'nun, yurtiçinde uçakla seyahat ederken bağırsağındaki delik yüzünden neredeyse öleceği belirtilmiş.
İngiliz petrol şirketi BP'nin Azerbaycan'daki doğalgaz tesisinde 1,5 yıl önce büyük bir kaza meydana gelmiş. Aylar boyunca günlük en az 500 bin varil boşa akmış.
Tayland Kralı dahil üst düzey saray yetkilileri veliaht Prens Vajiralongkorn'un gece hayatına düşkünlüğünden yakınarak tahta uygun olmadığı konusunda hemfikirmiş.
Avustralya medya devi Fairfax da Wikileaks belgelerini yayımlamaya başladı.
Belgelere göre, ABD yönetimi teröre karşı savaşta Bollywood'u devreye sokmuş.
Dünkü belgelerde, Peru hükümetinin, Aydınlık Yol örgütüne karşı İsrailli danışmanlara 9 milyon dolar ödediği de belirtiliyor.
Zogby anketinde ABD'lilerin yüzde 56'sı Julian Assange'ın tutuklanmasını istiyor.

Mahkemeden notlar...
Mahkemeye yerel saatle 09.20'de beyaz cezaevi aracıyla getirilen Assange, araçtan zafer işareti yaptı.
Anne Christine Assange, oğlunun içinde bulunduğu ruh halini "suskun ve öfkeli" diyerek tanımladı.
İngiliz Yüksek Mahkemesi, Julian Assange'ı serbest bıraktı. Ancak kefalet bedelinin nakit ödenmesi istendiği için Assange'ın serbest bırakılmasının, dün geç saatlere kadar sarkabileceği belirtilmişti.
Assange, bir sonraki duruşma günü 11 Ocak 2011'e kadar 600 hektarlık arazi üzerindeki Ellingham Hall Malikânesi'nde kalacak.

BUGÜN NELER OLDU