Avrupa'da hava ulaşımı felç

Orta ve Kuzey Avrupa'yı son iki gündür etkisi altına alan yoğun kar yağışı, başta Londra ve Frankfurt olmak üzere pek şehirde hava ulaşımının durmasına sebep oldu.

Pazar 19.12.2010 13:08
Güncelleme: Pazar 19.12.2010 13:12
ABONE OL
Avrupa içerisinde sıklıkla transferlerde kullanılan Brüksel'in de hava koşullarından etkilenmesi nedeniyle binlerce yolcu geceyi Brüksel'de geçirmek zorunda kaldı. Bunun yanı sıra Brüksel'den hareket edenler de onlarca metrelik uzun kuyruklar beklemek ve yorucu saatler geçirmek zorunda kaldılar.

Uçuşların neredeyse yarısını etkileyen kar, uçuşlarda gecikme ve ertelemeye neden oldu. Havaalanında bekleyen yolculardan Ian Redfort, Sofya'dan Brüksel aktarmalı Londra'ya gitmeye çalıştığını ancak 20 saati aşkın bir zamandır beklemede olduğunu söyleyerek kimsenin hazırlıklı olmamasından şikayet ediyor.

Redfort, "Dün öğleden sonra saat 16.00'da Londra'da olmamız gerekiyordu ancak malum koşullar nedeniyle geceyi burada bir otelde geçirdik. Bizi sabah saat 05.30'da ayağa kaldırıp havaalanına getirdiler ve öğrendik ki Londra havaalanı hala çalışmıyor. Boşu boşuna geldik, bunu bilmeleri
gerekirdi. Bize kullandığımız havayolu şirketinin ofisine gitmemiz söylendi ama buradaki Bulgar havayolları ofisinde de 'hafta sonları kapalıdır' tabelasıyla karşılaştık. Buradaki yetkililer Bulgar havayolu yetkililerine ulaşmaya çalıştılar ancak görünen o ki yetkili her kimse hala uyuyor. Sofya'dakiler de hala uyuyor. Yani inanın eğer Katolik olsaydım burasının 'purgotary' ('Araf' günahlardan arınmak için acı çekilen yer) olduğunu söylerdim. Bekleyişimiz 20 saati geçti sanıyorum ve hala da uçuşlar başlamış
değil eve varmamız en erken yarını bulacak gibi gözüküyor" dedi.

Her Noel döneminde kar yağdığını ve hep aynı sürecin yaşandığını anlatan Redfort, havaalanlarının böyle durumlara nasıl hala hazırlıklı olamadıklarını ve gerekli tesislere sahip olmadıklarını anlamadığını söyledi.

Londra'ya gitmeye çalışan bir başka yolcu Lisa McDermit ise, "Dün Zürih'ten Londra'ya gitmek için yola çıktım ancak tüm günümü Zürih Havaalanı'nda geçirdim. Beni önce buraya yani Brüksel'e yönlendirdiler ve buradan bir uçuş bulacaklarını söylediler. Buradan tam gidecektim ki Londra'yı yine kapattılar. Dünden beri kuyruklarda saatler harcadım ve görünen o ki bugün bir o kadar daha harcayacağım. İngiltere neden azıcık karla baş edemiyor anlamıyorum" diye konuştu. Yetkililer kar yağışının devam etmesi veya artması halinde durumun daha da kötü boyutlara ulaşmasından endişe ediyorlar.