Dünyanın en yüksek oteli

Dünyanın en yüksek oteli Çin'de olacak.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 20.12.2010 17:29 ABONE OL
Çin Günlüğü gazetesinin haberine göre, ülkenin güneydoğusundaki ticaret ve finans merkezi Şanghay şehrinde yapılan 121 kat ve 632 metre yüksekliğindeki Shanghai Tower'ın 84-110 katları arasında olacak Shanghai Tower J Hotel, dünyanın en yüksek oteli olacak.

Haberde, söz konusu otelin inşaatına Şanghay Jin Jiang International Hotels (Group) Co Ltd (Jin Jiang Hotels) tarafından 2 yıl önce başlandığı ve 2014 sonu yada 2015 başında hizmete açılacağı kaydedildi. Otelde, 258 süper lüks odanın olacağı, lobi hizmetlerinin ise 101'inci katta bulunacağı belirtildi. Şehrin Pudong bölgesinde Jinmao Tower ve World Financial Center'ın arasında yapılacak söz konu otel, böylece rekoru elinde bulunduran ve Şanghay'ın en uzun binası World Financial Center'ın 79- 93 katları arasındaki Park Hyatt Shanghai'ı da geride bırakmış olacak.

Shanghai Tower J Hotel, gelecek yıl açılacak Ritz-Carlton Hong Kong ile bu yıl açılan ve 828 metreyle dünyanın en yüksek binası olan Duabai'deki Burj Khalifa'nın otel bölümünden de yüksek durumda olacak.

Ancak haberi duyan bazı Çinliler otelin inşasını eleştiriyor. Zhang soyadındaki bir Şanghaylı, "Herkes hangisi daha uzun diye merak ediyor ve müteahhitler yeni ve daha yüksek binalar yapıyor. Fakat ne önemi var?" görüşünü dile getirdi.

Şanghaylılar, Jinmao Tower ve World Financial Center ile şimdi de Shanghai Tower gibi binaların yapımına şahit oldu ve sıradaki gökdelenin ne olacağı tartışılıyor. Zhang konuşmasında, "Yüzlerce katlı gökdelenlerin yanı sıra yeni gökdelen inşası, sosyal ve finansal kaynakların boşa gitmesi manasına geliyor." görüşünü savundu.

BUGÜN NELER OLDU