İki büyükelçilik iki patlama

Roma'da ardarda iki büyükelçilikte bomba patladı, bir büyükelçilikte ise şüpheli paket bulundu; ülke alarma geçti.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 23.12.2010 13:47 ABONE OL
İsviçre'nin Roma Büyükelçiği'nde bombalı bir paketin infilak ettiği bildirildi. İtalyan Ansa haber ajansı, patlamada 1 kişinin ağır yaralandığını duyurdu.

İsviçre'nin ardından Şili Büyükelçiliği'nde de patlama oldu. İtalya'nın başkenti Roma'daki Şili Büyükelçiliği'nde bir patlama meydana geldi. ANSA ajansı, patlamada bir kişinin yaralandığı bilgisini verdi.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEKİ ŞÜPHELİ PAKET TEMİZ ÇIKTI
İtalya'nın başkenti Roma'daki Ukrayna Büyükelçiliği'nde de şüpheli paket bulunduğu bildirildi. İtalyan haber ajansı Ansa'nın haberine göre, polis Roma'da İsviçre ve Şili büyükelçiliklerindeki patlamaların ardından Ukrayna Büyükelçiliğinde bulunan şüpheli pakete hemen müdahale etti. İnceleme sonrası Ukrayna büyükelçiliğinde bulunan şüpheli paketin temiz olduğu anlaşıldı.

İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI OLAYI KINADI
İtalya Dışişleri Bakanlığı, İsviçre'nin Roma Büyükelçiğine gönderilen bir paketin patlaması sonucu bir kişinin yaralanmasını kınadı.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, "bu acınılası şiddet eylemini kınadığını" söyleyerek, İtalya'nın, büyükelçilik çalışanlarıyla dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Roma jandarması, patlamanın, bir elçilik çalışanı paketi açtığı sırada olduğunu, yaralanan çalışanın hemen hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Apcom haber ajansı da elçilik çalışanının ellerinden ciddi biçimde yaralandığını kaydetti.

POLİS, PATLAMALARLA İLGİLİ BÜTÜN BÜYÜKELÇİLİKLERİ BİLGİLENDİRDİ
İtalya'nın başkenti Roma'da öğleden sonra birkaç saat içinde İsviçre ve Şili büyükelçiliklerinde meydana gelen, 2 kişinin yaralandığı patlamaların ardından polisin başkentteki bütün büyükelçilikleri patlamalarla ilgili bilgilendirdiği belirtildi.

SAVCILIK TERÖRİZM KUŞKUSUYLA SORUŞTURMA BAŞLATTI
Roma'da İsviçre Büyükelçiliği ve Şili Büyükelçiliğini hedef alan bombalı eylemlerin ardından cumhuriyet başsavcılığının terörizm kuşkusuyla soruşturma başlattığı açıklandı. İki patlamanın ardından ihtiyaten Roma'daki tüm büyükelçilikler ve çevresinde bomba araması yapılmaya başlandığı belirtildi.

Özellikle İsviçre Büyükelçiliğini hedef alan eylemin ardında, radikal çevrecilikleriyle dikkati çeken anarşist bir grubun bulunma ihtimalinin güçlü olduğu ileri sürüldü. Gün içerisinde Roma'da farklı mekanlara ilişkin bomba ihbarlarının yapılması da dikkati çekti.

İtalya'daki terör uzmanları, 5 Ekimde Roma'daki İsviçre Büyükelçiliği'nin önünde, içinde patlayıcı madde bulunan bir paketin anarşist bir grup tarafından bırakılmış olduğunu belirterek, bombalı eylemin de aynı grubun işi olabileceğini iddia etti. Paketin üzerinde, nisan ayında Zürih yakınlarında çok uluslu bir şirkete saldırı hazırlığı yapma suçlamasıyla tutuklanmış olan üç çevreci anarşistin serbest bırakılmasını talep eden, "Costa, Silvia ve Billy'ye özgürlük" yazısının yer aldığını hatırlatan terör uzmanları, kasım ayında Atina'daki İsviçre Büyükelçiliğinin de benzer bir eyleme sahne olduğuna işaret ettiler.

Emniyet kaynakları, Şili Büyükelçiliğinde patlayan bombanın İsviçre Büyükelçiliğini hedef alan bombayla büyük bir benzerlik taşıdığını ifade ederek, "Her iki bomba da videokaset büyüklüğündeki birer sarı zarfa yerleştirilmiş durumdaydı" değerlendirmesini yaptılar.

Roma Büyükşehir Belediye Başkanı Gianni Alemanno, patlamalar sonrasında yaptığı açıklamada, "Büyükelçiliklerini hedef alan bir terör dalgasıyla karşı karşıyayız. Bu tek bir suikast eyleminden daha vahim bir olgudur. Ancak bu eylemleri, gün içinde yapılan ve asılsız çıkan diğer bomba ihbarlarıyla karıştırmamamız gerekiyor" diye konuştu.

Ukrayna'nın Roma Büyükelçiliğinde bulunan şüpheli pakette ise tehlikeli bir madde tespit edilmemişti.

BUGÜN NELER OLDU