Avrupa donuyor,Grönland'da kar yok

Avrupa aşırı kar yağışı nedeniyle zor günler yaşarken Kuzey Yarımküre'nin en kuzeyindeki ülke olan Grönland, son yılların en sıcak kışını yaşıyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 24.12.2010 15:04 ABONE OL
Avrupa'nın birçok şehrinde bile hava sıcaklığı yer yer sıfırın altında 30 dereceye ulaşırken Grönland'ın başkenti Nuuk'ta dün 1 derece sıcaklık vardı. Grönland'taki hava sıcaklığının mevsim normallerinin 10 ila 15 derece üstünde seyrettiğini ifade eden meteoroloji uzmanları söz konusu durumun iklim değişikliğinin en basit ispatı olduğunu ifade ediyor.

Dünyanın en kuzeyindeki ülke olan Grönland'ta yaşayan yaklaşık 50 bin kişi için kar hayatın vazgeçilmez bir parçası. Öyle ki kar bu ülkede toprak olarak kabul ediliyor. Ancak ülke nüfusunun tamamına yakınının yaşadığı başkent Nuuk'ta bu yıl henüz kar yağmadı. Normalde karın yağmaması yılın büyük bir bölümünde kışı yaşayan bir ülke için güzel bir olay olarak kabul edilebilir. Ancak Grönland ekonomisinin büyük bir bölümü balıkçılığa dayalı olduğu için karın olmaması balık çeşitliliğini de son derece kötü etkiliyor. Grönlandlı balıkçılar özellikle hellefisk, rødfisk ve somon gibi önemli balık türlerinin sıcak hava yüzünden oldukça azaldığını ifade ediyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde olmasının bir diğer olumsuz etkisi de zaten kısa olan günlerde aydınlığın neredeyse hiç olmaması. Kar, ışığı yansıtma özelliği nedeniyle Grönland kışının karanlığını kırmada en önemli etkenlerden biri.

Grönland'da yaşayan tek Türk ailenin reisi Talha Yurdal Çiçek hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerinde olduğunu belirtti. Hava sıcaklığının ülke gündeminin önemli konularından biri olduğunu ifade eden Çorum doğumlu Çiçek, "Normalde yılın bu zamanlarındaki hava sıcaklığı -15 ile -20 derece dolaylarında olur. Ancak bu yıl oldukça sıcak geçiyor. Bu doğal olarak buradaki hayatı olumsuz etkiyor." dedi. Sıcak hava nedeniyle birçok balıkçının balığa çıkmadığını ifade eden Çiçek, "İklim değişikliğinin en net etkilerini Grönland'da görmek mümkün." şeklinde konuştu.

Grönland'da bir lisede öğretmenlik yapan Çiçek ayrıca ülkede yaşayan yaklaşık 50 bin kişiye Türk kültürünü tanıtmak amacıyla Global Kültür Derneği adı altında bir dernek kurmuş. Bu sayede başta Grönland Başbakanı Kuupik Kleist olmak üzere birçok önemli isimle bir araya gelen Çiçek, "Grönlandlıların ülkemize karşı olumlu bir yaklaşımı var. Geçtiğimiz yıl dört öğrenci Türkçe Olimpiyatlarına katılmak için İstanbul'a gelmişti. Grönland basını bu duruma büyük bir önem verdi. Bu sayede Grönlandlıların hem ülkemizle ilgili hem de Türkçe olimpiyatlarıyla ilgili bilgi edinme imkanı oldu." dedi.

BUGÜN NELER OLDU