Dünyada Noel heyecanı

Hristiyan dünyası bugün İsa Peygamber'in doğumu olan, Noel'i kutluyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 24.12.2010 14:53 ABONE OL
İngiltere'nin başkenti Londra'da kurulan eğlence parkları, süslenen caddeler, sokaklar ve mağaza vitrinleriyle Noel renkli bir şekilde kutlanıyor.

Hyde Park'ın yanısıra Londra'nın birçok yerinde kurulan çok sayıda lunaparkta çocuklar ve yetişkinler sadece eğlenmekle kalmıyor, aynı zamanda hediyelik eşya stantlarından Noel ve yılbaşı hediyeleri alıyor ve geleneksel Noel yemeklerinden tadıyor.

Downing Street 10 numarada bulunan Başbakanlık konutu ile tarihi parlamento binasının önü Noel'in simgesi olan çam ağaçlarıyla süslendi.

Regent Street, Oxford Circus ve Covent Garden'da bulunan mağazalar ise, Noel'in hemen ardından başlayacak büyük indirimler için vitrinlerini hazırlıyor. İngiliz basınında yeralan habere göre, Noel alışverişi için dün saniyede yaklaşık 14 bin sterlin harcama yapıldı.

Bu arada, soğuk havanın etkisini sürdürdüğü Britanya'da bazı bölgeler, özellikle de İskoçya ve Galler bu akşam kutlanacak Noel'i karla karşılıyor.

Kraliyet ailesi ise bu yıl da Noel için biraraya geldiği Norfolk Sandringham'daki evinde olacak. Geleneksel olarak tüm kraliyet ailesi Noel yemeğinde biraraya geliyor.

BULGARİSTAN'DA 40 GÜNLÜK ORUÇ BU GECE SONA ERİYOR
Nüfusunun büyük bölümü Ortodoks Hristiyan olan Bulgaristan;da da Noel renkli görüntülere sahne oluyor.

Noel dolayısıyla başta başkent Sofya olmak üzere bütün şehirlerde cadde ve sokaklar süslenmiş noel Ağaçları ve renkli ışıklarla donatıldı.

Sofya'nın ünlü Aleksandar Nevski katedralinde bu gece, İsa Peygamberin dünyaya geldiğine inanılan gece yarısı saatlerinde büyük bir dini ayin düzenlenecek. Ayini Bulgar Ortodoks Kilisesi;nin ruhani lideri Patrik Maksim'in (96), ilerlemiş yaşına rağmen bizzat yöneteceği bildirildi.

Dini geleneğe göre hayvansal gıdaların yasak olduğu 40 günlük oruç da bu gece sona eriyor.

Orucun son gününde ailenin tüm bireyleri hayvansal gıdaların yeralmadığı akşam sofrasında biraraya geliyor. Genelde, çerez, kuru fasulye, mercimek, biber, yaprak sarması, lahana dolması, hoşaf, mayasız ekmek ve meyvenin yeraldığı sofrada, en büyük ilgiyi ise içinde küçük kağıtlarda yazılı dileklerin ve bir adet madeni paranın olduğu "kısmet böreği" çekiyor. İçinde madeni paranın bulunduğu börek parçası kime denk gelirse, yeni yılın o kişiye zenginlik ve bereket getireceğine inanılıyor.

UKRAYNA NOEL İÇİN SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDI
Ukrayna'da 6-8 Ocak 2011'de kutlanacak Noel Bayramı'nda kilisede ibadet edecek yaklaşık 7 milyon kişinin güvenliğini 25 bin polis sağlayacak.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı'na bağlı, Kamu Güvenliği Departmanı Başkan Yardımcısı Vladimir Salimskiy yaptığı açıklamada polisin en önemli görevi, dini gerekçelerle d'hil huzuru bozacak her türlü saldırıyı önlemek olduğunu açıkladı. Ukrayna genelinde 14 bin kilisede Noel Bayramı ayini düzenleneceğini söyleyen Salimskiy, ibadet için kiliselere yaklaşık 7 milyon kişinin gelmesini beklediklerini ifade etti.
Kiliselerin kalabalık olacağı bölgelerin başında ise Ukrayna'nın batısındaki; Lviv, Ternopil, İvano-Fankov ve Hmelnitskiy bölgesi geliyor.

Öte yandan polis bayram öncesinde rahiplerle yönelik muhtemel saldırı, ihtilaf ve provokasyonları önlemek için de çalışmalar yapacak.

BUGÜN NELER OLDU