Papa'nın Türkiye çıkışı ABD'yi endişelendirmiş

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
AMERİKAN gizli belgelerini yayımlayan Wikileaks'in son belgelerine göre Papa 16. Benedict'in Regensburg'da 2004'te yaptığı konuşma o dönemde sadece Avrupa'yı değil, ABD'yi de kaygıya sevk etti. Belgelerde Papa'nın, daha kardinalken "Türkiye'nin AB'ye girişine karşı olduğunu ve bunu bir 'hata' olarak gördüğünü" belirtmesi Amerikan diplomasisini uzun bir süre meşgul etti. ABD, Papa'nın Regensburg'un ardından 2006'da Türkiye'ye yaptığı ziyaretten sonra ancak rahat bir nefes alabildi. Bu arada, Wikileaks ile ilgili dün öne çıkan sıcak gelişmeler ise şöyle:

İSRAİL BELGELERİ GELİYOR: El Cezire'ye konuşan Julian Assange, yakında, bu yıl başlarında Dubai'de yaşanan Hamas lideri Mahmud el Mabhuh suikastı ve İkinci Lübnan Savaşı'yla ilgili belgeleri yayımlayacağını söyledi.

DİJİTAL McCARTHYIZM: Assange, Amerikan MSNBC sunucusu Cenk Uygur'a "Bana dijital bir McCarthyizm uygulanıyor, yaptığım gazetecilik nedeniyle uygulanan baskılar diğer gazetecilerin de başına gelebilir" dedi.

APPLE'DAN DARBE: Apple, Wikileaks uygulamasını App Store'dan kaldırdı. Uygulama Wikileaks'in web sitesi ve twitter hesabındaki yayınları iPhone'dan takip edebilmeyi sağlıyordu.

SİTEYLE İLGİLİ KİTAP: Wikileaks'in eski sözcüsü Daniel Domscheit- Berg, siteyle ilgili bir kitap yazıyor.

BUGÜN NELER OLDU