İsrail özür dilemeyecek

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Mayıs ayında dokuz Türk eylemcinin ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara baskını için ülkesinin Türkiye'den özür dilemeyeceğini söyledi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 28.12.2010 15:30 ABONE OL
Netanyahu İsrail'in Channel 10 televizyonunda dün yaptığı söyleşide, "Onlar (Türkiye) bizden özür istiyor; biz elbette özür dilemek istemiyoruz. Biz zaten daha önce de yaptığımız gibi, can kayıpları vb için üzgün olduğumuzu belirtmeye hazırız" dedi.

"Biz bir tek şey istiyoruz: Öncelikle olaya karışan askerlerimizi ve komutanlarımızı korumak ... Türkiye'nin İsrail askerlerinin taammüden değil, kendilerini savunma amacıyla hareket ettiklerini kabul etmesi bizim için önemli".

Netanyahu, "Uzlaştırıcı bir formül hâlâ bulunamadı. Bunun için çalışıyoruz, ancak kamuoyunda bu konuda yer alan konuşmalar bir katkı sağlamıyor" dedi.

Netanyahu'nun bu açıklaması, aşırı milliyetçi Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ı Türkiye'nin vatandaşlarının Mavi Marmara gemisinde öldürülmesi için İsrail'en özür talep etmesi konusunda, Türkiye hakkında bazı aşağılayıcı sözler kullanmasının ardından geldi.

DAVUTOĞLU: ÖZÜR VE TAZMİNAT TALEBİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR
Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Abdurrahman Hamad Al-Attiyah ile Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Netanyahu ve Lieberman'dan gelen açıklamaları değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin özür ve tazminat talebinin saldırının gerçekleştiği 31 Mayıs tarihinde olduğu gibi, aynı kararlılıkta devam ettiğini belirtti.

Davutoğlu, "Türkiye'nin tutumu net ve açıktır. Türkiye Cumhuryeti devleti vatandaşlarının hukukunu korumaya muktedirdir ve bu hukuku kormak için de her türlü tedbiri alma kararlılığı vardır. Bu açıdan bakıldığında tutumumuzda herhangi bir değişiklik sözkonusu değil" dedi.

Davutoğlu, İsrail kabinesindeki farklı isimlerden gelen açıklamaları ise "Kendi aralarında tartışmalar tabii onları ilgilendirir. Ama bizim muhatabamız olanlardan beklentimiz budur. Özür ve tazminat beklentimiz, 31 Mayıs günü olduğumuz kararlılıkta bugün de devam etmektedir" sözleriyle değerlendirdi.

Davutoğlu, Türkiye'nin bu taleplerinin yerine gelmesi için her türlü diplomatik çabayı göstermeye devam edeceğini de belirtti.

BUGÜN NELER OLDU