"Evlenmeden olmaz" diyenler kazandı!

Evlilik ve seks konusunda Amerikalı uzmanlar tarafından yapılan yeni bir araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 29.12.2010 09:55 ABONE OL
Yeni bir araştırma, evlenmeden önce seks yapmayan çiftlerin, daha mutlu, daha istikrarlı bir ilişkiye ve daha tatmin edici bir cinsel hayata sahip olduklarını ortaya koydu.

Psikologlar, cinsel ilişkiye girmek için evlenmeyi bekleyen çiftlerin, ilişkilerinin, daha önceden fiziksel ilişki kuran çiftlerinkine göre yüzde 22 daha istikrarlı olduğunu buldu.

Beklemeyi tercih eder çiftlerin, cinsel yaşamlarında tatmin oranlarının yüzde 20 arttığı, yüzde 12 oranında daha iyi iletişim kurdukları ve 'cinsel yaşam kalitelerinin' yüzde 15 arttığı belirlendi. Uzmanlar, bunun evlenmeden önce cinsel ilişki kurmayan bireyler arasındaki iletişimin gelişmesine bağlı olabileceğini belirtiyor.

ABD'nin Utah eyaletindeki Brigham Young Üniversitesi tarafından 2 binden fazla evli çift arasında yapılan araştırmanın sonuçları Family Psychology (Aile Psikolojisi) dergisinde yayınlandı. Araştırma ekibin lideri profesör Dean Busby, "İlişkilerini cinsel boyuta taşımak için daha fazla bekleyenlerin cinsel yönden daha mutlu olduğunu tespit ettik. Bence bu bireyler arasındaki iletişimin gelişmesinden, çiftlerin konuşma ve sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışmayı öğrenmeleri ve ardından cinsel boyuta geçmelerinden kaynaklanıyor" diyor.

Uzmanlar araştırmalarından dinin bir faktör olmadığını belirtirken, bir bekaret yemininden değil, çiftlerin evlenene dek cinsel ilişkiye girmeme kararı almalarından bahsettiklerini belirtiyorlar.

Seks terapisti Paula Hall ise, "Bekleyen çiftler, iletişimin ve birbirlerini etkilemenin çok fazla yolunu bulacaktır. Beklentileriyle ilgili olarak daha fazla konuşabilirler. Ancak eninde sonunda seks daima iletişimle ilgilidir ve ister evli olun ister olmayın esas nokta budur" diyor.

BUGÜN NELER OLDU