Atina'da bombalı saldırı

Yunanistan'ın başkenti Atina'da şiddetli bir patlama meydana geldi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 30.12.2010 09:41 ABONE OL
Yunan basın-yayın organları, Ambelokipus semti Riankur caddesindeki İdare mahkemesi önüne bırakılan motosiklette bulunan bombanın saat 08.15'te patladığını duyurdu.

Patlama öncesinde kimliği belirlenemeyen kişilerin Elefterotipia gazetesi ile özel ALTER televizyonunu arayarak bomba ihbarında bulunması üzerine, polisin mahkeme binasını boşaltarak çevrede güvenlik önlemleri aldığı belirtilen haberlerde, saldırının can kaybına yol açmadığı kaydedildi.

*ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ!

Bölgede başka bomba bulunma olasılığına karşı önlem alan polisin olay yerinde inceleme başlattığı belirtildi.

MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ
Yunanistan'ın başkenti Atina'da, sabah saatlerinde İdare Mahkemesi önünde meydana gelen patlamada, mahkeme binası ile çevre binalarda büyük çapta maddi hasar oluştuğu bildirildi.

Yunan televizyonları normal yayınlarını keserek verdikleri haberlerde, Luizi Riankur Caddesindeki şiddetli patlama sonucunda mahkeme binasının ön kısmında büyük hasar meydana geldiğini, caddeye park eden 4 otomobilin kullanılamaz durumda olduğunu ve çok sayıda aracın da zarar gördüğünü, çıkan yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürüldüğünü aktardı.ATİNA VERGİ DAİRESİNE BOMBA İHBARI
Öte yandan, Kallithea'daki Atina Vergi Dairesine de bomba ihbarında bulunulduğu bildirildi.
Yunan basın kuruluşları, kimliği belirsiz bir kişinin Elefterotipiya gazetesini arayarak bomba ihbarında bulunması üzerine, polisin, Thiseos Caddesindeki Vergi Dairesini boşaltarak çevrede güvenlik önlemleri aldığını duyurdu.

Bölgeye sevk edilen çok sayıda polis ile bomba imha ekiplerinin, Vergi Dairesinin bulunduğu binada ve caddede köpeklerle bomba arama çalışmalarını sürdürdükleri belirtildi.

Bu arada, bombalı saldırı ile ilgili şüphelerin "Ateş Hücreleri" örgütü üzerinde yoğunlaştığı kaydedildi.
Haberlerde, bu örgütün, Pangrati semtindeki dört bombalı saldırıyı üstlendiği 25 Kasım tarihli bildirisinde, "yakalanan üyelerinin yargılanacağı 17 Ocak öncesinde, ülke içinde ve dışındaki terörist örgütlere adliye binalarına saldırı düzenlemeleri çağrısında bulunduğu" hatırlatıldı.

YUNAN POLİSİ, "ATEŞ HÜCRELERİ" ÖRGÜTÜNDEN ŞÜPHELENİYOR
Yunan polisi, başkent Atina'nın Ambelokipi semtindeki İdare Mahkemesi önünde meydana gelen şiddetli patlamaya ilişkin araştırmalarını sürdürüyor. Polis, son yıllarda bombalı eylemlerde bulunan "Ateş Hücreleri" adlı anarşist örgütten şüpheleniyor.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, özel ALTER televizyonunu saat 07: 38'de arayan kimliği belirsiz kişi, 40 dakika sonra patlama olacağını söyledi. Daha sonra Elefterotipiya gazetesini de arayan bir kişi, bombanın nereye koyulduğuna ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. Bombanın motosikletin bagajına yerleştirildiğini ve plaka numarasını verdi. Buna benzer ayrıntılı bir bomba ihbarının daha önce yapılmadığı belirtiliyor.

İhbarı yapan kişi, Rainkur caddesindeki idare mahkemesinin yakınındaki binaların ve Gerulanu sokağındaki Genel Kliniğin boşaltılmasını istedi. Olay yerine giden polis, gerçekten böyle bir motosikletin bulunduğunu belirledi. Binalar hemen boşaltılarak ambulansa ve itfaiyeye haber verildi.

Şiddetli patlama 08:20'de dün akşam çalındığı belirlenen motosiklette meydana geldi. Motosiklet ve yakınındaki 5 araba tamamen yandı. Mahkemenin ön cephesindeki camlar tamamen kırılırken, civardaki binaların da camları zarar gördü. Şiddetli patlamaya rağmen yaralanan olmadığı bildirildi.

Polisin ilk tahmini, çevreye zarar veren patlamanın yüksek miktarda patlayıcı ile yapıldığı şeklinde. Yangın çıkması nedeniyle de bomba olarak bilinen amonyum nitrat ve fuel oil karışığı Anfo ile TNT kullanıldığını düşünülüyor. Başka bomba ihtimaline karşı araştırmalar devam ediyor. Yunan bomba imha uzmanları, "Ateş Hücreleri" adlı anarşist bir örgütün yakalanamayan üyelerinden şüphelenildiğini duyurdu.

Yunanistan'da Kasım ayı başında yabancı yöneticiler ile Yunanistan'daki büyükelçiliklere gönderilen bombalı paketleri de "Ateş Hücreleri" adlı anarşist bir örgüt üstlenmişti. Son yıllarda bombalı saldırılarla adını duyuran örgüt, 4 ve 5 Kasım tarihlerinde Avrupa ülkeleri hükümet başkanları ve Atina'daki yabancı büyükelçiliklerine 12'den fazla şüpheli paket göndermişti. Örgütün 5 üyesi yakalanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU