Dünyada Noel heyecanı

Hıristiyan âlemi Noel'i coşkuyla kutladı. Kiliseler doldu taştı. Papa "Noel artık bir tüketim çılgınlığı olmasın" mesajı verirken, pek çok ülkede Müslümanlarla Hıristiyanlar bir arada kutlama yaptı

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca Hıristiyan, Hz. İsa'nın doğum günü olarak bilinen Noel'i kutladı. Kimi sıfırın altındakı soğuğa rağmen denize girerek, kimi de kiliselere koşarak Noel coşkusunu yaşadı.

FİLİSTİN

Hz. İsa'nın doğum yeri olan Batı Şeria'daki Beytüllahim kenti, Noel süresince 90 bin Hıristiyan'ı ağırladı. Hz. Meryem'in İsa'yı dünyaya getirdiği alan üzerine inşa edilen Doğuş Kilisesi'ndeki törenlere Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da katıldı.

VATİKAN

Vatikan'daki St. Peter Bazilikası'nda Noel ayinini yöneten Papa 16. Benedict, İsa'nın doğum gününün insanlığa esenlikler getirmesini diledi. Törene katılanları kutsayan Papa, genç rahip adaylarına kutsal şaraptan tattırdı. Son yıllarda Noel'in ticari bir araç haline geldiğine dikkat çeken 84 yaşındaki Papa, ayine özel taşıyıcı araçla geldi. Papa'nın yönettiği Noel ayinini izleme şansını bulan bazı Hıristiyanlar ise gözyaşlarını tutamadı.

MISIR

Geçtiğimiz Noel sonrası İskenderiye'deki Kıddisin Kilisesi'ne düzenlenen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla gündeme gelen Mısırlı Hıristiyanlar, Noel'i siyasi karmaşanın gölgesinde kutladı. Dünkü törenler, Müslümanlarla Hıristiyanların birbirine iyi niyet gösterilerinde bulunduğu sahnelerle dikkat çekti. Başkent Kahire'deki Ermeni Kilisesi'ndeki Noel törenlerine Müslüman din adamları da katıldı.

İNGİLTERE
Kraliyet Ailesi, Kraliçe II. Elizabeth'in Sandringham Malikânesi'nin yanında bulunan St. Mary Magdalene Kilisesi'ndeki Noel törenine, geçirdiği kalp ameliyatı yüzünden halen hastanede bulunan Prens Philip hariç, tam kadro katıldı.

YUNANİSTAN

Son 30 yılın en büyük ekonomik krizinin yaşandığı Yunanistan'da milyonlarca Yunanlı sokaklara dökülerek Noel'i kutladı. Ancak kriz yine de kendini hissettirdi. Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis, her yıl binlerce euroya mal olan geleneksel Noel ağacı yerine, Syntagma Meydanı'ndaki ağaçları ışıklandırmakla yetindi.

ENDONEZYA

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusunu barındıran Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya'da Noel milli bir bayram havasında kutlandı. Özellikle başkent Jakarta sokakları bayram yerine döndü. Sokaklarda Noel Baba kıyafeti giymiş kişiler, çocuklara şeker dağıtırken, kiliselerde de törenler düzenlendi. Endonezyalı Hıristiyanlar, Hz. İsa'nın doğum gününe kendi dillerinde 'Hari Natal' adını veriyor.

PAKİSTAN
KİLİSELERE AKIN ETTİLER

Lahor kentindeki Aziz Anthony kilisesinde, Noel vesilesiyle dua eden bir Hıristiyan kadın... Komşu ülke Hindistan'da da Noel büyük coşkuyla kutlandı.

VATİKAN
Papa 16. Benedict, Noel'in ruhuna uygun olarak kutlanması ve barış getirmesi için dua etti.

İNGİLTERE
Hastanelerde kanser tedavisi gören minikler, ziyaretlerine gelen Noel babalarla moral buldu.

AVUSTRALYA
Noel'i yaz mevsiminde karşılayan Avustralyalılar'ın, kutlamalar için birinci adresi sahiller oldu.

IRAK
Yaklaşık 500 bin Hıristiyan'ın yaşadığı ülkede, kanlı olaylara rağmen Noel kutlamalarına katılım büyüktü.

BUGÜN NELER OLDU